Închide

Primăria vrea să construiască un nou pod provizoriu peste Someș și vrea să angajeze un proiectant care să îl „imagineze”/Va lega strada George Coșbuc de Bulevardul 1 Decembrie 1918

ActualitateAdministrațieTop News by Actual de Cluj - ian. 24, 2025 0 371

Trei ofertanți vor să proiecteze pentru Primăria Cluj-Napoca un pod provizoriu care să lege cartierul Grigorescu de centrul orașului, odată ce vor începe lucrările de modernizare a podului Garibaldi. Actujalul pod rutier trebuie demolat și reconstruit. Administrația locală face eforturi de peste zece ani să realizeze lucrarea, însă a avut diverse dificultăți. Anul trecut, în primăvară, s-au aprobat, din nou, alți indicatori pentru proiect – peste 60 de milioane de lei pentru pod și zona adiacentă.
Anul trecut, în luna aprilie, când Consiliul Local a aprobat proiectul privind aprobarea documentației tehnice și a indicatorilor tehnico-economici pentru obiectivul de investiții „Pod peste râul Someșul Mic pe strada Giuseppe Garibaldi (Podul Garibaldi) în municipiul Cluj-Napoca”. Atunci, proiectanții arătau că, pe perioada lucrărilor la viitorului pod care leagă cartierul Grigorescu de Mănăștur sau centrul Clujului, ”Vom prezenta rute alternative de trafic și nu este necesar să facem un pod provizoriu”.
Modernizarea podului a fost estimată ca va fi gata în 6 ani și necesită și demolarea actualului pod ceea ce va afecta considerabil traficul dar și transportul public care circulă prin zonă. Astfel, Primăria a decis să amenajeze un pod provizoriu peste Someș și a lansat o licitație de peste 1 milion de lei pentru estimarea costurilor și proiectarea acestuia. „Este un obiectiv important pentru oraș pentru că în momentul în care nu avem acest pod Garibaldi, practic, cei care locuiesc în cartierul Grigorescu sunt semi-izolați pentru că au doar două alternative de a ieși din cartier. Am luat această decizie de a face dinainte un pod provizoriu și după aceea să demolăm podul Garibaldi și să-l refacem. În acest moment suntem în etapa de licitație pentru proiectarea noului pod. Acesta ar trebuie să fie executat în 6 luni de zile’, a explicta viceprimarul Dan Tarcea, prezent fiind la o emisiuen locală.
Podul provizoriu va fi amplasat în aval de actualul pod Garibaldi, în dreptul străzii George Coșbuc. „Presţaţorul se va angaja să elaboreze documenţaţii ţehnico-economice penţru fazele SF,
DTAC, PT, DDE si să asigure asisţența ţehnică pe perioada execuţiei penţru obiecţivul „POD PROVIZORIU PESTE RAUL SOMEȘUL MIC ÎNTRE B-DUL SPLAIUL INDEPENDETEI INTERSECȚIE CU STRADA GEORGE COSBUC SI BULEVARDUL 1 DECEMBRIE 1918 DIN MUNICIPIUL CLUJ NAPOCA”. De altfel, Master Planul pentru Someș făcut de spaniolii de la Practica pentru Primărie prevede un astfel de pod, însă pietonal, care să lege zona stadionului de râu și și cartierul Grigorescu – Piața 14 Iulie, unde municipalitatea pregătește un centru de cartier cu o piațetă pietonală.
La licitația (estimată la 1.010.500 lei) lansată de Primărie pentru stabilirea investiției necesare pentru amenajarea viitorului pod provizoriu s-au înscris trei ofertanți – Constrcut C.D.P,  Intercad Proiect (ofetant lider) și Costin și Vlad Birou de Proiectare. Procedura este în faza de evaluare calificare/ofertă tehnică. 

Podul Garibaldi, care face legătura din cartierul Grigorescu cu zona BT Arena – Splaiul Independenței, are o vechime de peste 60 de ani și a fost construit în 1960-1962 de Întreprinderea de Construcții Căi Ferate Cluj.  De la data execuției nu s-au realizat reparații capitale sau lucrări de întreținere, realizându-se doar vopsirea parapetelor pietonale și lucrări de refacere a căii pe pod, aspect care reprezintă și principal deficiență a podului. Podul nou va avea o lungime de peste 57 de m, o lățime de 22 de m, 2 benzi de circulație auto și 2 benzi de 3,50 m, 2 piste pentru bicicliști de 1,5 m, 2 trotuare pietonale de 2,25 m. Finanțarea investiției va fi asigurată din bugetul local și din alte surse. Lucrările prevăd și relocarea unor rețele de utilități – gaz, apă și electricitate. Valoarea  totală a investiției este de 60 de milioane de lei cu TVA, din care lucrările la pod reprezintă jumătate din sumă. Proiectul prevede construirea unui un pod nou cu suprastructură compusă oțel-beton, reamenajea zonei străzii Uzinei Electrice și a intersecției, a zonelor pietonale, rutiere și cele pentru bicicliști prin structură rutieră suplă.

Sursa foto:Radio Cluj

 

Nici un comentariu

Scrie un comentariu

Articole similare