Presa din Italia: „La Cluj a fost una dintre cele mai mari furăciuni din istorie!”

Sport by Actual de Cluj - iun. 24, 2023 0 553

Scandal uriaş după Franţa U21 – Italia U21 scor 2-1, în meciul de deschidere al grupei D de la Euro U21. În absenţa tehnologiei video, „Gli Azzurrinii” sunt convinşi că au fost dezavantajaţi. Un renumit jurnalist din peninsulă cere chiar ca echipa lui Paolo Nicolato să boicoteze competiţia, potrivit eurosport.ro.

Selecționatele Under 21 ale Franței și Italie s-au întâlnit pe Cluj Arena. Francezii au deschis scorul în minutul 23. Kalulu a centrat din flancul drept, iar Kalimuendo a fost la post și a înscris superb, cu călcâiul. Până la pauză italienii au restabilit egalitatea, prin Pellegri, stabilind scorul primei părți, 1-1. În parte a doua a meciului, Franța a revenit la conducere pe tabelă, în minutul 63, Barcola ducând scorul la 2-1.
Până la final, Italia a apăsat pe pedala de accelarație, însă insuficient. Franța a rămas în inferioritate numerică, dar a reușit să își securizeze avantajul și a luat o opțiune serioasă pentru a câștiga grupa de la Cluj. Finalul a fost incendiar, Italia a susținut că a introdus mingea în poartă, însă, în absența sistemului de arbitraj video, reușita nu a fost validată.
Spiritele s-au inflamat după ce reuşita „Gli Azzurrini” din minutul 90+2 nu a fost validată. Carlo Garganese, un cunoscut jurnalist italian, a identificat alte două erori majore comise de arbitri împotriva italienilor: un penaltyu nedat, la un henț în careu comis de Kalulu, în minutul 51 şi un fault în atac la reuşita de 2-1 a francezilor.
La Cluj a fost una dintre cele mai mari furăciuni din istoria fotbalului. Ar trebui să plecăm acasă. Îmi pare rău, dar asta este incompetență„, a scris Carlo Garganese.