Pană de curent în zona metropolitană Cluj, în timpul evenimentului Urbano din Florești: „un mic respiro” pentru organizatori
Actualitate by Actual de Cluj - mai 24, 2026 0 13
O pană de curent produsă sâmbătă a afectat mai multe localități din zona metropolitană Cluj-Napoca, inclusiv Florești, Baciu și anumite străzi din municipiu, chiar în timpul evenimentului pentru comunitate, după deschiderea din 21 mai a Urbano Shopping & Living din Florești.
Potrivit informațiilor transmise de operatorul de distribuție, avaria a dus la întreruperea alimentării cu energie electrică pe mai multe străzi din Florești, printre care Avram Iancu, Eroilor, Florilor, Cetății, Sub Cetate, Tăuțiului și altele, dar și în localitatea Luna de Sus, precum și în zone din Cluj-Napoca și Baciu. Estimările inițiale indicau o durată a întreruperii de aproximativ o oră.
În contextul evenimentului aflat în desfășurare, organizatorii Urbano au transmis ulterior că situația a fost gestionată împreună cu distribuitorul de energie și că alimentarea a fost reluată, activitățile continuând în mod normal.
„Se pare că energia bună se simte de la distanță. Atmosfera de la Sărbătoarea Comunității Urbano a fost atât de electrică, încât am avut parte de un mic moment de respiro, neașteptat. Ne bucurăm de operativitatea celor de la Electrica cu care echipa noastră a fost în contact permanent până la remedierea situației din zona metropolitană care a fost afectată de o avarie. Vă mulțumim pentru răbdare și pentru energia incredibilă pe care ați adus-o astăzi la Urbano”, au transmis organizatorii.
Momentul a fost descris de aceștia ca „un mic respiro”, în contextul în care reprezentanții parcului comercial au lucrat intens încă de la deschiderea oficială de joi, 21 mai, pentru pregătirea și derularea evenimentului de lansare.
În mediul online, participanții au semnalat atât disconfortul creat de întreruperea curentului, cât și probleme mai vechi din zonă, inclusiv variații de tensiune și dificultăți de conectivitate la internet în spațiile comerciale.
Evenimentul de sâmbătă, „Sărbătoarea Comunității Urbano”, a inclus activări de brand, zone de food, ateliere și momente de divertisment dedicate familiilor și copiilor, fiind programat la două zile după deschiderea oficială a parcului comercial.
URBANO Shopping & Living a fost inaugurat joi, 21 mai, în Florești, pe DN1 – nod Luna de Sus, fiind prezentat ca unul dintre cele mai mari proiecte de retail din zona metropolitană Cluj. Evenimentul de lansare și programul de weekend au atras un flux mare de vizitatori din Florești, Gilău și Cluj-Napoca.
