Ordonanța militară 4 crește amenzile pentru cei care încalcă restricțiile / Amenda minimă pentru persoanele fizice – 2.000 de lei / Pentru persoanele juridice – 10.000 de lei
Actualitate by Actual de Cluj - mart. 29, 2020 0 294
Amenzile minime pentru încălcarea ordonanțelor militare vor crește pentru persoanele fizice de la 100 de lei la 2.000 de lei, în timp ce amenzile minime pentru persoanele juridice cresc la 10.000 de lei, porivit unui proiect de Ordonanță de Urgență a Guvernului inițiat de Ministerul Afacerilor Interne, pus în procedură de transparență decizională, arată hotnews.ro.
Astfel persoanele fizice vor plăti minim 2.000 de lei și maxim 20.000, față de cum era acum 100 și maxim 5.000 de lei pentru încălcarea ordonanțelor militare. De asemenea, pentru persoanele juridice care nu respectă ordonanțele amenzile minime cresc de la 1.000 de lei la 10.000, maximul fiind 70.000 de lei, a anunțat secretarul de stat în MAI, Bogdan Despescu.
Potrivit noii ordonanțe, se pot aplica și alte sancțiuni, precum confiscare bunuri, interzicere acces la respectivele bunuri, suspendarea temporară a activității, suspendarea unor lucrări.
Nici un comentariu
Scrie un comentariu
Articole similare
-
Meteorologii au ridicat nivelul avertizării meteorologice de azi pentru Cluj, din cod galben în cod portocaliu, se așteaptă la furtuni
iun. 11, 2026 0
-
Proiect care ar debloca una dintre cele mai aglomerate zone din cartierul clujean Zorilor, dezbătut cu riveranii, nemulțumiți că pierd locuri de parcare / Viceprimarul Tarcea: Două parkinguri am vrut să facem pe strada GH. Dima, dar tocmai o bună parte dintre locuitori s-au opus
iun. 11, 2026 0
