O nouă victorie pentru U-BT în Europa

Sport by Actual de Cluj - oct. 12, 2023 0 116

U-BT Cluj-Napoca a revenit senzațional și a castigat în deplasare, cu Slask Wroclaw, scor 70-67, în runda a doua a grupei B din Eurocup.

Campioana României a reuşit o revenire spectaculoasă în ultimul sfert şi a obţinut a doua sa victorie în tot atâtea meciuri.

Cu un minut şi 52 de secunde înainte de final, Slask conducea cu 67-60, dar până la final nu a mai marcat niciun punct, iar ”U” a reuşit zece puncte consecutive.

Dennis Seeley, cu 24 puncte, 5 recuperări, a fost MVP-ul clujenilor. Andrija Stipanovic a adăugat 14 p, 3 rec, iar Bryce Jones jr a contribuit cu 10 p, 8 rec, 6 pase decisive.

De la gazde s-au remarcat Jakub Niziol, cu 18 puncte, 6 rec, 4 pd, şi Daniel Golebiowski, 10 p.

Pe 17 octombrie, ”U” va juca în etapa a treia cu Mincidelice JL Bourg-en-Bresse, în deplasare