Nistor-SHOW la Botoșani. „U” Cluj, tot mai aproape de play-off după o nouă prestație mare a veteranului Universității

Sport by Actual de Cluj - oct. 31, 2023 0 96

Universitatea Cluj are o serie remarcabilă de meciuri. Formația lui Sabău s-a distrat cu FC Botoșani, în deplasare, unde s-a impus cu 3-0.

Omul meciului? Dan Nistor, aflat în cea mai bună formă a carierei. Mijlocașul a deblocat tabela după 9 minute și a ajuns la 8 goluri în 13 meciuri jucate. Câmpanu a făcut un stop impecabil în dreapta, a pasat în lateral, iar Nistor a tras impecabil pentru 1-0! Ce reușită pentru fotbalistul care se reinventează la U Cluj.

Mijlocașul a creat și golul al doilea, după 11 minute. A primit o minge în dreapta, l-a scos ușor din joc pe Junior, a pătruns în careu și l-a lăsat pe Vali Gheorghe cu poarta goală în față: 2-0 și partida era deja jucată.

Pentru ca seara să fie perfectă, Nistor a bifat și al doilea assist, din corner de această dată, pentru Miron, aflat la primul gol în tricoul lui „U” Cluj.

Final de meci, trei puncte și Universitatea visează tot mai mult la play-off. Până atunci, „studenții” se pregătesc de marele derby cu CFR, din Cupa României, de joi.