Mii de elevi de clasa a VIII-a susțin de luni simularea examenului de evaluare națională, în Cluj
Educaţie by Actual de Cluj - feb. 03, 2024 0 376
Mii de elevi de clasa a VIII-a susțin de luni simularea examenului de evaluare națională, în Cluj.
Mai exact e vorba de un număr de 5.834 de elevi din clasele a VIII-a din județul Cluj care susțin de luni probele scrise din cadrul simulării examenului de evaluarea națională. Din totalul celor 5.834 de elevi ai claselor a VIII-a, 3.134 de elevi sunt din Cluj-Napoca.
Simularea începe luni cu proba scrisă la limba și literatura română. Marți se va desfășura proba scrisă la matematică, iar miercuri – cea la limba și literatura maternă. Simulările au loc în 110 școli, dintre care 45 sunt în Cluj-Napoca. Notele obținute la simulările naționale nu se trec în catalog, decât excepțional, la solicitarea scrisă a elevului sau părintelui. Toate sălile de clasă în care se vor susține probele scrise din cadrul simulării sunt supravegheate video și audio. Elementul de noutate al acestei sesiuni a simulării examenului de evaluare națională constă în faptul că la finalul fiecărei probe de examen, lucrările elevilor vor fi scanate și încărcate pe platforma națională destinată evaluării digitalizate a lucrărilor scrise, urmând ca acestea să fie evaluate, aleatoriu, de către profesori evaluatori, din alte județe.
Nici un comentariu
Scrie un comentariu
Articole similare
-
De la piața lui Széchenyi la Hala Agroalimentară: povestea unui secol și jumătate al Pieței Mihai Viteazu din Cluj / „Nu s-a putut convinge Primăria”: culisele istorice ale transformării pieței
iul. 25, 2026 0
-
Începuturile energiei nucleare din România: experimentele strict secrete de la Cluj / Cum au inventat românii ”apa grea” / ”Toate aceste cercetări de la Cluj au fost clasificate ca strict secret”
iul. 25, 2026 0
