La 40 de ani de la dispariția inginerului Gheorghe Ursu, decedat în arestul Securității după ce a trimis o scrisoare la Europa Liberă, documentarul ”Cazul inginerului Ursu” va fi proiectat la Cluj
Actualitate by Actual de Cluj - nov. 12, 2025 0 97
La 40 de ani de la dispariția inginerului Gheorghe Ursu, decedat în arestul Securității după ce a trimis o scrisoare la Europa Liberă, documentarul ”Cazul inginerului Ursu” va fi proiectat la Cluj.
Filmul va avea proiecții speciale la Cluj și București, urmate de o lansare online pe Cinepub. Pe 17 noiembrie se împlinesc 40 de ani de la moartea lui Gheorghe Ursu, inginerul care a încetat din viață în arestul Securității, ca urmare a scrisorii trimise la Europa Liberă denunțând decizia lui Ceaușescu de a opri consolidarea clădirilor afectate de cutremurul din 1977. Povestea și moștenirea sa au rămas vii ca urmare a eforturilor fiului său, Andrei Ursu, surprinse într-un documentar regizat de Liviu Tofan și Șerban Georgescu, lansat în 2023 – ”Cazul inginerului Ursu”.
Documentarul face parte în acest an din comemorarea inginerului Gheorghe Ursu printr-o serie de proiecții speciale. Cea de la Cluj-Napoca are loc luni 17 noiembrie, de la ora 18, la cinematograful Arta.
Proiecția din București este programată a doua zi la Cinemateca Eforie. Începând cu 18 noiembrie documentarul ”Cazul inginerului Ursu” va putea fi văzut online pe platforma online Cinepub, alături de alte documentare produse de Kolectiv Film.
Despre documentar:
La patru luni de la cutremurul din 1977, Ceaușescu i-a convocat pe toți cei implicați în reconstrucția clădirilor – ingineri, arhitecți, autorități locale – și le-a interzis, sub amenințarea cu închisoarea, să continue demersurile de consolidare. Inginerul Ursu a fost singurul care a denunțat ordinul, printr-o scrisoare anonimă trimisă și citită la Radio Europa Liberă. Câțiva ani mai târziu, acest gest l-a costat viața.
Prima proiecție oficială a documentarului a avut loc în 2023, chiar cu câteva zile înainte de anunțarea sentinței definitive de către Înalta Curte de Casație și Justiție în care inculpații au fost achitați definitiv, filmul rămânând singura formă de recunoaștere în cazul dizidentului Gheorghe Ursu. În urma demersurilor făcute de Consiliul Național pentru Studierea Arhivelor Securității (CNSAS), Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc (IICCMER) și Institutul de Istorie „Nicolae Iorga”, care, pe baza miilor de mărturii ale victimelor și arhivelor Securității au documentat crimele și abuzurile politice ale regimului Ceaușescu, la finalul anului trecut au fost admise cererile de revizuire ale Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie și a familiei în cauza torturării și uciderii disidentului anti-comunist Gheorghe Ursu. Motivarea deciziei a fost un punct de cotitură în justiția română. Pentru prima oară în 35 de ani și la aproape 20 de ani după condamnarea comunismului ca „regim ilegitim și criminal” de către o Comisie Prezidențială, judecătorii au determinat că represiunea politică din timpul regimului Ceaușescu este un adevăr istoric ce constituie premisa unor crime împotriva umanității. Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a dispus rejudecarea cauzei la Curtea de Apel București, unde următorul termen de judecată este programat pentru 19 noiembrie.
Citește și:
