Joc modest, trei puncte. CFR câștigă la limită cu Farul și rămâne pe 1 și după această etapă. Petrescu: „Am avut noroc că am câștigat”

SportTop News by Actual de Cluj - mai 02, 2022 0 134

Dominată de Farul în prima repriză, CFR Cluj a întors meciul după pauză și a câștigat. Are cinci puncte peste FCSB, care joacă azi cu FC Argeș.

În cădere liberă în play-off, campioana a bifat un 1-0 chinuit cu echipa lui Hagi. Fără tânărul Hindrich, retras pe bancă de Petrescu, CFR a început rău și înlocuitorul său, Letica, a degajat prost o minge, în Moldoveanu, după care l-a incomodat pe atacantul Farului la limita careului, riscând un penalty. Centralul a lăsat jocul liber, dar tot Farul putea înscrie.

Grameni a șutat, iar mingea a fost scoasă de pe linie de Letica (28).

Farul a dominat și a atacat mai mult, a controlat meciul, dar după pauză registrul s-a schimbat.

Petrescu a schimbat și sistemul de joc, l-a introdus pe Birligea, iar atacantul a marcat primul său gol in liga 1.

Fără să strălucească, CFR bifează un succes ce poate fi decisiv în lupta pentru titlu. Campioana are 51 de puncte și e la 5 distanță de FCSB, care joacă azi cu FC Argeș.

Dacă ne prezentăm ca în prima repriză de astăzi și la Argeș, e greu. E vina mea în totalitate pentru prima repriză! Am pregătit meciul cu 3 fundași centrali, apoi m-am răzgândit. Le-am și zis la pauză că am greșit. Am avut noroc că am câștigat, altfel eram vinovat! Am greșit că nu am început cu echipa din repriza a doua”, a spus la finalul meciului antrenorul clujenilor, Dan Petrescu.

CFR – Farul 1-0

A marcat: Birligea (66)

CFR Cluj: Letica – Graovac, Yuri, A. Burcă, Camora – C. Deac, Boateng, M. Bordeianu – A. Păun, Debeljuh, Petrila

Rezerve: Hindrich, Cr. Manea, Fl. Ștefan, Chipciu, Cvek, Birligea, Neguț, Omrani, Dugandzic

Antrenor: Dan Petrescu

Farul: Aioani – R. Boboc, Mladen, Artean, Borza – Radaslăvescu, Nedelcu Grameni – G. Iancu, R. Moldoveanu, A. Pitu

Rezerve: Brănescu, Dussaut, A. Ciobanu, Purece, Omoh, Sali, Dănuleasa, N. Popescu, Sîrbu

Antrenor: Gheorghe Hagi