Istoria Bastionului Croitorilor din Cluj, expoziție foto-documentară sâmbătă la bastion în cadrul Nopții Muzeelor
ActualitateCultură by Actual de Cluj - mai 20, 2026 0 16
Istoria Bastionului Croitorilor din Cluj, expoziție foto-documentară sâmbătă la bastion în cadrul Nopții Muzeelor.
Expoziția foto-documentară e o călătorie în istoria Turnului Croitorilor, cu informații și imagini despre incintele medievale ale Clujului, breasla croitorilor, diverse ipostaze ale turnului și modificări prin care a trecut de-a lungul celor mai bine de cinci secole de atestare documentară. Expoziția este prezentată în limbile română, engleză și maghiară.
Bastionul Croitorilor e penultimul bastion rămas în picioare din vechea cetate a Clujului alături de Turnul Pantofarilor, la intersecția străzilor Avram Iancu cu Republicii, într-un fund de curte. Face parte din incinta de sud a vechii cetăți, din care s-au păstrat câteva fragmente de zid de apărare și chiar câteva turnuri, ascunse și ele în funduri de curți.
Nici un comentariu
Scrie un comentariu
Articole similare
-
Zilele Clujului dau peste cap traficul din centru: străzi închise, parade și restricții până pe 26 mai
mai 20, 2026 0
-
FOTO/Primarul Emil Boc promite câștig de timp pe ruta Cluj–Florești după lărgirea DN1: „Banda dedicată o voi implementa/Va reduce timpii cu până la 15% la orele de vârf”
mai 20, 2026 0
