Furtuna CFR! Echipa clujeană s-a distrat cu UTA și are maximum de puncte după două etape

Sport by Actual de Cluj - iul. 22, 2023 0 201

Cu plecări în masă în această vară, CFR Cluj rămâne puternică, descătușată după plecarea lui Dan Petrescu.

Echipa încearcă să joace fotbal cu Mandorlini și reușește. UTA a deschis scorul în prima repriză, prin Cooper, care a înscris superb, în vinclu, din marginea careului (27).

Clujenii au revenit, însă, imediat, prin Bîrligea, noua vedetă din Gruia. Atacantul a profitat de o greșeală mare în defensiva gazdelor și a tras tare, cu latul, sub transversală (29).

CFR-ul se putea desprinde, însă Betancor a ratat o lovitură de la 11 metri obținută de același Bîrligea (39). La faza următoare clujenii au preluat conducerea după un autogol al lui Carp.

În repriza secundă Yeboah a majorat diferenţa de pe tabelă în favoarea oaspeţilor, stabilind scorul final, 3-1 pentru CFR, care, cu şase puncte, este noul lider al clasamentului Superligii.

Echipe:

UTA ARAD: Fl. Iacob – Carp, Benga (Stroungis 64), Markov, Abeid – Dumitraşcu, C. Mihai (Marku 54) – Stahl (Roganovic 71), Fabry, R. Pop ( R. Mustacă 71) – Cooper (Leidsman 53).

ANTRENOR: Mircea Rednic

CFR CLUJ: R. Sava – Cr. Manea, Mogoş (Kresic 64), Ajeti, Ţîru (E. Krasniqi 90), Camora – R. Filip (Gneba 63), Muhar, Cvek – Jefte Betancor (Yeboah 63), Bîrligea (Otele 83). ANTRENOR: Andrea Mandorlini