Închide

Ediție aniversară după pandemie. Mai puțin de o săptămână până încep Zilele Clujului. Ce evenimente sunt pregătite pentru clujeni

ActualitateAdministrațieTop News by Actual de Cluj - sept. 30, 2022 0 327

Ediția a X-a a Zilelor Clujului va începe, joi, 6 octombrie. Clujenii sunt așteptați la avenimentele programate în Piața Unirii, Parcul Central, pe Bulevardul Eroilor și strada Potaissa, în Piața Muzeului, în campusul USAMV, la bazele sportive din Mănăștur și Gheorgheni, în Piața Karl Liebknecht, Iulius Parc, pe strada Napoca și în multe alte locuri din oraș.

Pentru ediția aniversară a Zilelor Clujului, după ce evenimentul a fost pus pe pauză în pandemie, au fost pregătite concerte (în Piața Unirii, Piața Muzeului, Parcul Central și Iulius Parc) cu unii dintre cei mai remarcabili artiști din România, spectacole de drone, video mapping și artificii, seri de teatru de muzică clasică care vor reuni artiștii Teatrul Național Cluj-Napoca, Filarmonicii de Stat Transilvania, Operei Națională Română Cluj-Napoca și Operei Maghiară Cluj-Napoca, un festival gastronomic și unul de vin.

Vor avea loc activități pentru întrega familie iar anul acesta concertele vor ajunge și în cartierul Iris, în Piața Karl Liebknecht, unde va avea loc o reprezentație de operă. la bazele sportive, Gheorgheni și La Terenuri, sunt programate spectacole de muzică și tango.

Nu va lipsi Regalul folcloric pentru a sărbători prin cântec și dans tradițional dar și tabăra istorică de pe strada Potaissa. În Parcul Central va funcționa o zonă de aventură.

Tor în cadrul sărbătorii orașului, în campusul Universității de Științe Agricole și Medicină Veterinară va avea loc ziua interacțiunii om-animal.

Zilel Clujului se vor deschide cu tradiționala paradă cu personaje fantastice, pe Bulevardul Eroilor, în centrul orașului. AICI, programul complet al evenimentelor.

Programul ediției aniversare a Zilelor Clujului:

𝐏𝐢𝐚ț𝐚 𝐔𝐧𝐢𝐫𝐢𝐢
𝘑𝘰𝘪, 6 𝘰𝘤𝘵𝘰𝘮𝘣𝘳𝘪𝘦

19:00 Teatrul, dragostea mea! Florin Piersic
20:00 Seară de teatru – O noapte furtunoasă de I.L. Caragiale: Teatrul Național Cluj-Napoca

𝘝𝘪𝘯𝘦𝘳𝘪, 7 𝘰𝘤𝘵𝘰𝘮𝘣𝘳𝘪𝘦
11:00 Experience Cluj – Descoperă orașul în realitatea virtuală!

14:00 Photobooth

16:30 Compania de teatru, acrobație și jonglerie Famous Art

17:00 Animație stradală cu personaje fantastice

17:00 The Sound of Cluj. Sing it. Play it. Embrace it.
18:30 Nicole Cherry
19:30 Compact
20:30 The Motans
21:30 Spectacol proiecție video mapping, drone și artificii
21:45 Delia & Band

Sâmbătă, 8 𝘰𝘤𝘵𝘰𝘮𝘣𝘳𝘪𝘦

11:00 Experience Cluj – Descoperă orașul în realitatea virtuală!

11:00-12:00 Turul Clujului cu bicicleta electrică (plecare din Piața Unirii)

13:00-14:00 Turul Clujului cu bicicleta electrică (plecare din Piața Unirii)

12:00 Photobooth

17:00 Parada Zilele Clujului

17:00 Animație stradală cu personaje fantastice

17:00 The Sound of Cluj. Sing it. Play it. Embrace it.

19:00 Academia Națională de Muzică „Gheorghe Dima”
20:30 Concert extraordinar – The Peacemakers de Karl Jenkins: Filarmonica de Stat Transilvania, Opera Națională Română Cluj-Napoca, Opera Maghiară Cluj-Napoca, Corul Junior VIP

𝘋𝘶𝘮𝘪𝘯𝘪𝘤ă, 9 𝘰𝘤𝘵𝘰𝘮𝘣𝘳𝘪𝘦

11:00 Experience Cluj – Descoperă orașul în realitatea virtuală!

12:00 Photobooth

12:30 Regal Folcloric: Ioan Bocșa și Grupul Icoane, Sava Negrean Brudașcu, Ionuț Fulea, Dinu Iancu Sălăjanu, Aurel Tămaș, Marius Ciprian Pop. Valeria și Traian Ilea, Maria Marcu, Lucia Potra, Ionela Moruțan, Amalia Chiper, Maria Golban Șomlea, Andreea Ciupe, Oana Bozga Pintea, Mihaela Grindean, Mariana Sfechiș, Florina Trif, Adriana Irimieș, Nicolae Turcu, Cristian Totpati și Dorel Rohian, Ansamblul folcloric Mărțișorul, Ansamblul folcloric Tradiții – Someșul Napoca, Ansamblul folcloric Dor Transilvan, Ansamblul folcloric Rapsodia Someșană, Ansamblul folcloric Românașul, Ansamblul folcloric Crăișorul, Ansamblul folcloric Armonia Seniorilor, Ansamblul folcloric Zurbolo Cluj-Napoca, Ansamblul Tradiții ardelenești, Ansamblul de dansuri grecești, Grupul vocal-instrumental Speranța și Orchestra Mazel Tov.

16:00 Animație stradală cu personaje fantastice

17:00 Compania de teatru, acrobație și jonglerie Famous Art

𝐏𝐚𝐫𝐜𝐮𝐥 𝐂𝐞𝐧𝐭𝐫𝐚𝐥 „𝐒𝐢𝐦𝐢𝐨𝐧 𝐁ă𝐫𝐧𝐮ț𝐢𝐮”
𝘝𝘪𝘯𝘦𝘳𝘪, 7 𝘰𝘤𝘵𝘰𝘮𝘣𝘳𝘪𝘦

14:00-20:00 Fun Zone powered by Accesa: panou escaladă, pod indian, plasă escaladă, slackline, turn de lăzi, tir cu arcul, giant jenga etc.

14:00-22:00 Festivalul Gastronomic Internațional

14:00-22:00 Festivalul de Vin

14:00-20:00 Festivalul Multiculturalității

14:00-20:00 Târgul Meșterilor Populari

14:00-20:00 Caricaturi la cornet

14:00-20:00 Promenada Cărților

14:00-20:00 Animație stradală cu personaje fantastice

14:00-20:00 Ateliere de creație: pictură Çini, pictură Ebru, pictură Tezhip, desen în creion, caligrafie osmană, țesut covoare

14:00-20:00 Ateliere pentru copii

14:00-20:00 Tabăra Nomadă: echitație pentru copii

14:00-20:00 Expoziție artistică din materiale sustenabile și tehnici neconvenționale

17:00 Concert organizat cu prilejul sărbătoririi Zilei Armatei României

17:00-20:00 Animație stradală cu personaje fantastice

Concerte

18:00-18:30 Rock Academy

18:30-19:00 Școala de muzică Voltaj Academy

19:00-19:30 Școala de muzică The Beat

19:30-20:00 Edina & Friends

20:00-21:00 Vibes Live Band

21:00-22:00 Natif

Sâmbătă, 8 𝘰𝘤𝘵𝘰𝘮𝘣𝘳𝘪𝘦

10:00-20:00 Fun Zone powered by Accesa: panou escaladă, pod indian, plasă escaladă, slackline, turn de lăzi, tir cu arcul, giant jenga etc.

10:00-22:00 Festivalul Gastronomic Internațional

10:00-22:00 Festivalul de Vin
10:00-20:00 Festivalul Multiculturalității
10:00-20:00 Târgul Meșterilor Populari
10:00-20:00 Promenada Cărților
10:00-20:00 Ateliere de creație: pictură Çini, pictură Ebru, pictură Tezhip, desen în creion, caligrafie osmană, țesut covoare

10:00-20:00 Ateliere pentru copii

11:00 Bucătarul Regelui – spectacol interactiv de teatru de pǎpuși, magie și experimente științifice

12:00-13:00 Ateliere adresate persoanelor cu dizabilități

12:00-16:00, 17:00-20:00 Caiac pe Lacul Chios – eveniment adresat persoanelor cu nevoi speciale

14:00-20:00 Caricaturi la cornet

14:00-20:00 Tabăra Nomadă

14:00 Pălăcenii din Palatca și Formația Romano Cluj – moment artistic de muzică și dans tradițional din cultura romă

18:30-20:30 Animație stradală cu personaje fantastice

Concerte

17:30-18:00 Banto Dos Santos & The Band

18:00-19:00 Transylvanian Saxophone Quartet

19:00-20:00 Due Celeste

20:00-21:00 Hayex Band

21:00-22:00 Trupa de acoperire

𝘋𝘶𝘮𝘪𝘯𝘪𝘤ă, 9 𝘰𝘤𝘵𝘰𝘮𝘣𝘳𝘪𝘦

10:00-20:00 Fun Zone powered by Accesa: panou escaladă, pod indian, plasă escaladă, slackline, turn de lăzi, tir cu arcul, giant jenga etc.

10:00-22:00 Festivalul Gastronomic Internațional

10:00-22:00 Festivalul de Vin
10:00-20:00 Festivalul Multiculturalității
10:00-20:00 Târgul Meșterilor Populari

10:00-20:00 Promenada Cărților
10:00-20:00 Ateliere de creație: pictură Çini, pictură Ebru, pictură Tezhip, desen în creion, caligrafie osmană, țesut covoare

10:00-20:00 Ateliere pentru copii
10:00-20:00 Expoziție artistică din materiale sustenabile și tehnici neconvenționale

11:00-14:00, 15:00-18:00 Atelier reciclare textile

11:00 Șoriceii bucătari – spectacol pentru copii

12:00-13:00 Ateliere adresate persoanelor cu dizabilități

16:30-17:00 Prezentare de modă Șukar Ilo Cluj, Designer: Zita Moldovan, colecția Loly

17:00-17:45 Spectacol de muzică și dans susținut de un grup folcloric din Camerun

17:45-18:00 Spectacol de muzică și dansuri latino-americane susținut de Fernando Mencias, Fidias Vasquez și Joyce Dejeu

Concerte

18:00-19:00 Boemis, recital pian și voce

19:00-19:45 Vibe Wave

20:00-21:00 Mano & Gregor

21:00-22:00 Royal Avenue

𝐏𝐢𝐚ț𝐚 𝐌𝐮𝐳𝐞𝐮𝐥𝐮𝐢
𝘑𝘰𝘪, 6 𝘰𝘤𝘵𝘰𝘮𝘣𝘳𝘪𝘦

10:00-23:00 Târguțu’ Vintage

𝘝𝘪𝘯𝘦𝘳𝘪, 7 𝘰𝘤𝘵𝘰𝘮𝘣𝘳𝘪𝘦

10:00-23:00 Târguțu’ Vintage

14:00-20:00 Caricaturi la cornet

18:00-22:00 Concerte: Adriana Andreica, Oana Dragomir & Zoltán Kacsó, Boemis, Ionuț Mangu & Friends, Grupul Folk Rai, Magda Puskas & Rareș Suciu

𝘚â𝘮𝘣ă𝘵ă, 8 𝘰𝘤𝘵𝘰𝘮𝘣𝘳𝘪𝘦

10:00-23:00 Târguțu’ Vintage

12:00 Croitorașul cel isteț – spectacol de teatru pentru copii

14:00-20:00 Caricaturi la cornet

Concerte

18:00-19:00 Olga Bordaș împreună cu soliștii Alexandra Hordoan, Ioana Badiu, Petre Macedonianu și Horațiu Rusti din grupul Provoice! Invitat special: Liliana Mattei Ciuca

19:00-19:30 Bogdan Ota

19:30-20:00 Zephyrus

20:00-21:00 Armonia Music

21:00-22:00 Havana

𝘋𝘶𝘮𝘪𝘯𝘪𝘤ă, 9 𝘰𝘤𝘵𝘰𝘮𝘣𝘳𝘪𝘦

10:00-23:00 Târguțu’ Vintage

12:00 „Aventurile lui Plüm-Plüm” – spectacol de teatru pentru copii în limba maghiară

14:00-20:00 Caricaturi la cornet

Concerte

18:00-19:00 Bianca Gabor

19:00-19:30 Paula Rad

19:30-20:00 Valeria Marcu

20:00-21:00 David Luca Jazz Quartet

21:00-22:00 Trupa M@ST

𝐁𝐮𝐥𝐞𝐯𝐚𝐫𝐝𝐮𝐥 𝐄𝐫𝐨𝐢𝐥𝐨𝐫

7-9 𝘰𝘤𝘵𝘰𝘮𝘣𝘳𝘪𝘦

14:00-20:00 Caricaturi la cornet

𝐒𝐭𝐫. 𝐍𝐚𝐩𝐨𝐜𝐚
𝘚â𝘮𝘣ă𝘵ă, 8 𝘰𝘤𝘵𝘰𝘮𝘣𝘳𝘪𝘦

19:30 Midnight Snack

𝐈𝐮𝐥𝐢𝐮𝐬 𝐏𝐚𝐫𝐜
𝘝𝘪𝘯𝘦𝘳𝘪, 7 𝘰𝘤𝘵𝘰𝘮𝘣𝘳𝘪𝘦

19:30 Best of Broadway | spectacol de musical: Asociația Culturală Opera Vox

𝐒𝐭𝐫𝐚𝐝𝐚 𝐏𝐨𝐭𝐚𝐢𝐬𝐬𝐚 – 𝐙𝐢𝐝𝐮𝐥 𝐂𝐞𝐭ăț𝐢𝐢
𝘚â𝘮𝘣ă𝘵ă, 8 𝘰𝘤𝘵𝘰𝘮𝘣𝘳𝘪𝘦

Tabără istorică

16:00 Deschiderea Taberelor Antice și Medievale și prezentarea trupelor de reînscenare istorică: Paladinii de Terra Medies, Terra Ultrasilvana, Ordinul Mușatinilor, Anacronism – coloniștii germani in Transilvania, Terra Dacica Aeterna

17:00 Înțelepciunea nebunilor – La Fontaine (spectacol de fabule medievale)

17.30 Un regat pentru un cal – recital de poezie medievală (Ordinul Mușatinilor)

18:00 Prezentarea armamentului medieval

19:00 Inspecția trupelor de către legatus legionis

19:30 Școala de gladiatori

𝘋𝘶𝘮𝘪𝘯𝘪𝘤ă, 9 𝘰𝘤𝘵𝘰𝘮𝘣𝘳𝘪𝘦

Tabără istorică

10:00-20:00 Ateliere de hârtie manuală, ateliere de pictură blazoane medievale, pielărie, ceramică, țesătorie și fierărie; instrucție recruților, tehnici de mânuirea armelor, instrucția recruților, antrenamente cu arcul, sulița

10:00 Trezirea la viață a taberei medievale

11:00 Palatul de Cleștar – spectacol de teatru de păpuşi tradiţionale

11:30 Povestea cu „Sarea-n bucate”

12:00 Scoala medievală de instrucție a scutierilor

13:00 Atelier de pictură pe scuturi medievale pentru copii

14:00 Atelier de hârtie manuală

15:00 Lupte de gladiatori

15:30 Jocuri medievale pentru copii

16:00 Vraciul înțelept – La Fontaine (spectacol de fabule medievale)

16:30 Truffalldino și amorul – Commedia dell’arte după Basilio Locattelli

18:00 Antrenament pentru cavaleri cu diferite arme

19:00 O poveste antică dedicată împăratului Traian

20:00 Vis Viking – spectacol de jonglerii cu focul

𝐂𝐚𝐬𝐢𝐧𝐨 – 𝐂𝐞𝐧𝐭𝐫𝐮𝐥 𝐝𝐞 𝐂𝐮𝐥𝐭𝐮𝐫ă 𝐔𝐫𝐛𝐚𝐧ă

𝘑𝘰𝘪, 6 𝘰𝘤𝘵𝘰𝘮𝘣𝘳𝘪𝘦

10:00-20:00 Salonul de Carte Bookfest Cluj-Napoca

𝘝𝘪𝘯𝘦𝘳𝘪, 7 𝘰𝘤𝘵𝘰𝘮𝘣𝘳𝘪𝘦

10:00-20:00 Salonul de Carte Bookfest Cluj–Napoca

15:00-15:30 Lectură de povești norvegiene

16:00-16:30 Incursiune în mitologia scandinavă

17:00-17:30 Mic curs de norvegiană pentru începători

18:00 Dans pentru viață – Eveniment caritabil

Foișor

15:00 Ansamblul „Armonia Seniorilor” – grupul coral și de romanțe

Sâmbătă, 8 𝘰𝘤𝘵𝘰𝘮𝘣𝘳𝘪𝘦

10:00-20:00 Salonul de Carte Bookfest Cluj–Napoca

11:00-11:30 Lectură de povești norvegiene

12:00-12:30 Incursiune în mitologia scandinavă

13:00-13:30 Mic curs de norvegiană pentru începători

Foișor

15:00 Workshop dans salsa

16:00-16:30 Recital de muzică folk

17:00 High Velocity

𝘋𝘶𝘮𝘪𝘯𝘪𝘤ă, 9 𝘰𝘤𝘵𝘰𝘮𝘣𝘳𝘪𝘦

10:00-20:00 Salonul de Carte Bookfest Cluj–Napoca

Foișor

15:30-18:30 Muzica unește inimi

𝐓𝐮𝐫𝐧𝐮𝐥 𝐂𝐫𝐨𝐢𝐭𝐨𝐫𝐢𝐥𝐨𝐫

𝘑𝘰𝘪, 6 𝘰𝘤𝘵𝘰𝘮𝘣𝘳𝘪𝘦

09:00-17:00 Expoziții

Orașul și Academia – expoziție foto-documentară

Fotopia Festival: Portret de voluntar – expoziție de fotografie

𝘝𝘪𝘯𝘦𝘳𝘪, 7 𝘰𝘤𝘵𝘰𝘮𝘣𝘳𝘪𝘦

10:00-18:00 Expoziții

Orașul și Academia – expoziție foto-documentară

Fotopia Festival: Portret de voluntar – expoziție de fotografie

Turnul Croitorilor de-a lungul timpului – expoziție foto-documentară

11:00 Film „Actualitatea în imagini 1951”

17:00 Inaugurarea Bibliotecii Fotopia

𝘚â𝘮𝘣ă𝘵ă, 8 𝘰𝘤𝘵𝘰𝘮𝘣𝘳𝘪𝘦

10:00-18:00 Expoziții

Orașul și Academia – expoziție foto-documentară

Fotopia Festival: Portret de voluntar – expoziție de fotografie

Turnul Croitorilor de-a lungul timpului – expoziție foto-documentară

11:00 Film „Actualitatea în imagini 1951”

13:00 Lansare de carte – „Ucraina crede în lacrimi” Editura Casa Cărții de Știință, 2022, autor Dumitru Cerna

17:00 Dezbatere „Rolul și statutul voluntarului în societate, implicarea voluntarilor în ajutorarea refugiaților din Ucraina”

𝘋𝘶𝘮𝘪𝘯𝘪𝘤ă, 9 𝘰𝘤𝘵𝘰𝘮𝘣𝘳𝘪𝘦

10:00-18:00 Expoziții

Orașul și Academia – expoziție foto-documentară

Fotopia Festival: Portret de voluntar – expoziție de fotografie

Turnul Croitorilor de-a lungul timpului – expoziție foto-documentară

11:00 Film „Actualitatea în imagini 1951”

𝐏𝐢𝐚ț𝐚 𝐊𝐚𝐫𝐥 𝐋𝐢𝐞𝐛𝐤𝐧𝐞𝐜𝐡𝐭

𝘋𝘶𝘮𝘪𝘯𝘪𝘤ă, 9 𝘰𝘤𝘵𝘰𝘮𝘣𝘳𝘪𝘦
19:30 „My Fair Lady” pe Scena Urbană în cartierul Iris

𝐂𝐚𝐦𝐩𝐮𝐬 𝐔𝐒𝐀𝐌𝐕

𝘚â𝘮𝘣ă𝘵ă, 8 𝘰𝘤𝘵𝘰𝘮𝘣𝘳𝘪𝘦

10:00 Ziua interacțiunii om-animal

𝐁𝐚𝐳𝐚 𝐒𝐩𝐨𝐫𝐭𝐢𝐯ă „𝐋𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐞𝐧𝐮𝐫𝐢”

𝘚â𝘮𝘣ă𝘵ă, 8 𝘰𝘤𝘵𝘰𝘮𝘣𝘳𝘪𝘦

11:00 Spectacol de teatru pentru copii
11:00 Ateliere și workshop-uri

12:00 Activități sportive
17:00 Meet the tango: Asociația Culturală „Cluj Tango Orchestra” și Compania de Tango Cluj

𝐁𝐚𝐳𝐚 𝐒𝐩𝐨𝐫𝐭𝐢𝐯ă 𝐆𝐡𝐞𝐨𝐫𝐠𝐡𝐞𝐧𝐢

𝘚â𝘮𝘣ă𝘵ă, 8 𝘰𝘤𝘵𝘰𝘮𝘣𝘳𝘪𝘦

09:00 Roundnet OPEN 2022

12:00 Activități sportive

𝘋𝘶𝘮𝘪𝘯𝘪𝘤ă, 9 𝘰𝘤𝘵𝘰𝘮𝘣𝘳𝘪𝘦

09:00 Roundnet OPEN 2022

11:00 Spectacol de magie
11:00 Ateliere și workshop-uri

17:00 Meet the tango: Asociația Culturală „Cluj Tango Orchestra” și Compania de Tango Cluj

𝐀𝐥𝐭𝐞 𝐥𝐨𝐜𝐮𝐫𝐢 𝐝𝐢𝐧 𝐨𝐫𝐚ș
Cinema Dacia
Cinema Mărăști

Sala Polivalentă BTarena

Zilel Clujului sunt organizate de Primăria Cluj-Napoca împreună cu o serie de companii private – Terapia – O companie Sun Pharma, Iulius Mall Cluj-Napoca NTT DATA Romania, Vodafone Romania, Accesa, Ursus, Coca-Cola, Coral Impex, Autoworld – Dealer Autorizat Volvo, Moldovan Carmangerie, Farmec, Betfair Romania Development, msg systems Romania, Avangarde Software, PMA Invest.

Nici un comentariu

Scrie un comentariu

Articole similare