Tricolorii au obţinut cea mai clară victorie a lor din această campanie, prin golurile marcate de Nicolae Stanciu (23), Ianis Hagi (28), Răzvan Marin (44 – penalty) şi Florinel Coman (50).

România a controlat jocul de la un capăt la altul, în faţa unei echipe dure, rudimentare, care a primit multe cartonaşe galbene şi a încheiat meciul în zece oameni.

Prima ocazie a echipei antrenate de Edward Iordănescu a fost ratată de debutantul Bîrligea (13), al cărui şut a fost respins de portar. Stanciu (15) a şutat peste poartă din careu.

Căpitanul echipei României, Nicolae Stanciu, a reuşit să deschidă scorul în min. 23, dintr-o lovitură liberă de pe stânga, executată la colţul scurt, drept în vinclu. Bancu a fost cel care a obţinut lovitura liberă.

Ianis Hagi a majorat diferenţa (28), cu un şut de la 16 metri, după o lansare venită de la acelaşi Bancu. Anterior, Hagi trimisese un şut slab din careu (25), prin de portarul Iker Alvarez.

În finalul primei reprize, Ianis Hagi a fost busculat în careu de Marc Garcia, la un duel fără minge, iar Răzvan Marin a transformat penalty-ul acordat.

România a mai avut două oportunităţi până la pauză, dar Iker Alvarez a prins şuturile trimise de Hagi (45) şi Stanciu (45+4).

Tricolorii au reuşit să înscrie şi în repriza secundă, chiar în primele minute, prin Florinel Coman (50), care a şutat sub transversală, după o combinaţie cu Ianis Hagi. Pentru Coman a fost primul gol marcat la naţională.

La acest scor, România a atacat în continuare, dar nu a mai forţat. Ocaziile clare de gol au fost puţine, avându-i drept autori pe Moruţan (66) şi Mihăilă (88), care nu au reuşit să îl învingă pe Iker Alvarez.

România a mai marcat o dată, Rus (84), dar golul a fost anulat pentru fault la portar, şi prin Mihăilă (90), însă reuşita sa a fost anulată pentru ofsaid la Alibec.

San Nicolas a primit în ultimele minute ale partidei (90+1) al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat.

România, care a încheiat cu un raport de 9-0 la şuturile pe poartă, a profitat de rezultatul surprinzător de egalitate dintre Elveţia şi Belarus, 3-3, şi de faptul că meciurile Israelului au fost amânate.

Echipa României a fost susţinută de peste 20.000 de copii din tribune. Federaţia Română de Fotbal a fost sancţionată să dispute acest meci cu porţile închise, dar UEFA permite accesul liber pentru copiii sub 14 ani.

Meciul a fost precedat de un moment de reculegere în memoria victimelor din Israel şi Fâşia Gaza.

România ar urma să joace în noiembrie ultimele sale meciuri din grupă, cu Israelul în deplasare şi cu Elveţia acasă.

România – Andorra 4-0 (3-0)
Au marcat: Nicolae Stanciu (23), Ianis Hagi (28), Răzvan Marin (44 – penalty), Florinel Coman (50).
Bucureşti, Arena Naţională: 21.723 spectatori
Preliminariile EURO 2024 – Grupa I

Au evoluat echipele:

România: 12. Horaţiu Moldovan – 23. Deian Sorescu, 3. Radu Drăguşin (4. Adrian Rus, 46), 15. Andrei Burcă, 11. Nicuşor Bancu – 18. Răzvan Marin (8. Alexandru Cicâldău, 59), 10. Nicolae Stanciu (căpitan; 7. Denis Alibec, 66) – 21. Olimpiu Moruţan, 14. Ianis Hagi (6. Marius Marin, 65), 17. Florinel Coman – 19. Daniel Bîrligea (13. Valentin Mihăilă, 59). Selecţioner: Edward Iordănescu.
Rezerve neutilizate: 1. Florin Niţă, 16. Ştefan Târnovanu – 2. Andrei Raţiu, 5. Vladimir Screciu, 9. Denis Drăguş, 20. Dennis Man, 22. Andrei Borza.

Andorra: 12. Iker Alvarez – 18. Jesus Rubio (2. Eric De Pablos, 65), 5. Max Llovera, 3. Marc Vales, 15. Moises San Nicolas – 21. Marc Garcia (20. Francisco Pomares, 86), 6. Eric Vales (23. Jordi Rubio, 76), 4. Marc Rebes (7. Marc Pujol, 86), 17. Joan Cervos – 8. Marcio Vieira (căpitan), 9. Aaron Sanchez (22. Victor Bernat, 65).

Selecţioner: Koldo Alvarez.
Rezerve neutilizate: 1. Josep Gomes, 13. Francisco Pires – 10. Ricard Fernandez, 11. Izan Fernandez, 14. Jordi Alaez, 16. Adrian Gomes, 19. Aleix Viladot.

Arbitru: Kristo Tohver; arbitri asistenţi: Silver Koiv, Sten Klaasen; al patrulea oficial: Juri Frischer (toţi din Estonia)
Arbitru video: Pascal Muller; arbitru asistent video: Harm Osmers (ambii din Germania)
Observator UEFA pentru arbitri: David Malcolm (Irlanda de Nord); delegat UEFA: Igor Radojcic (Serbia)
Cartonaşe galbene: R. Marin (9), Marcio Vieira (9), Aaron Sanchez (12), San Nicolas (19, 90+1), Jesus Rubio (37), Marc Garcia (42), Bernat (84).
Cartonaş roşu: San Nicolas (90+1).

Sursă foto: Echipa națională de fotbal a României/În fața a 21.723 de copii și însoțitori care au suținut naționala, România a învins Andorra și a urcat pe primul loc în grupă înaintea meciurilor din noiembrie cu Israel și Elveția