După zile consecutive cu avertizări cod galben și portocaliu de caniculă, azi Clujul se află sub cod galben de furtuni
ActualitateTop News by Actual de Cluj - aug. 21, 2024 0 201
După zile consecutive cu avertizări cod galben și portocaliu de caniculă, azi Clujul se află sub cod galben de furtuni.
Administrația Națională de Meteorologie a emis azi o avertizare cod galben de instabilitate atmosferică, valabil din această după-masă la ora 14 până mâine dimineață la ora 2 pentru județele din vestul țării, între care și Clujul. ”În intervalul menționat, în Banat, Crișana, Maramureș și în vestul și nord-vestul Transilvaniei vor fi perioade cu instabilitate atmosferică. Aceasta se va manifesta prin averse torențiale, intensificări ale vântului (viteze la rafală de 50…70 km/h), local vijelii, descărcări electrice și izolat grindină. Cantitățile de apă vor fi de 15…25 l/mp și izolat de peste 40…50 l/mp”, a arătat ANM. Astfel de fenomene vor fi pe arii restrânse și în zonele montane din restul țării. Totodată, îcepând cu a doua parte a nopții de miercuri spre joi – 21 spre 22 august – vântul se va intensifica temporar în regiunile estice și sud-vestice.
Amintim, Clujul e azi sub avertizare cod portocaliu de caniculă:
Nici un comentariu
Scrie un comentariu
Articole similare
-
VIDEO/Lewis Capaldi, revelația de la UNTOLD ONE: Publicul de pe Cluj Arena a cântat „Someone You Loved”, iar zeci de mii de oameni, mulți dintre ei fără să-i cunoască muzica, au rămas cuceriți de artistul scoțian: „Omul e impresionant”, „Cea mai emoționantă voce auzită”
aug. 09, 2026 0
-
Circa 30 de clujeni ar fi plătit pentru bilete la UNTOLD, dar au rămas și fără bani, și fără acces la festival. Un bărbat a fost reținut
aug. 09, 2026 0
