Închide

Muncitor sezonier cu 8 clase obține la Cluj contestație în anulare, Curtea de Apel Cluj anulează o condamnare definitivă: prescripția răspunderii penale, descoperită prea târziu de judecători / Condamnat pentru că a condus beat și fără permis, achitat printr-o cale de atac extrem de rară după ce instanța a ignorat prescripția

Actualitate by Actual de Cluj - apr. 14, 2026 0 70

sofer masina sursa pixabay.com

Un bărbat din Maramureș, condamnat definitiv pentru că a condus beat și fără permis, a scăpat astăzi de pedeapsă printr-o decizie pronunțată de Curtea de Apel Cluj, după ce instanța a admis o contestație în anulare, o cale de atac extrem de rar folosită în practica judiciară românească.
Faptele datează din noaptea de 9 februarie 2021, când polițiștii au fost sesizați prin 112 că un autoturism circulă haotic pe strada Ivancicou din Poienile de Sub Munte, la ora 2 dimineața. La volan a fost găsit un tânăr de 31 de ani care a recunoscut că nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule. Testul etilotest a indicat 0,92 mg/l alcool în aerul expirat, iar analizele de sânge efectuate ulterior au arătat o alcoolemie de 2,61 g/l la prima probă și de 2,36 g/l la cea de-a doua, valori de peste trei ori mai mari decât limita legală. Inculpatul a declarat că a condus mașina câteva minute, noaptea, pentru a o parca, negăsind pe nimeni altcineva disponibil la acea oră.
Judecătoria Vișeu de Sus l-a condamnat în noiembrie 2025 la un an și 11 luni închisoare cu executare, după contopirea pedepselor pentru cele două infracțiuni concurente. Instanța a refuzat suspendarea executării întrucât inculpatul nu se prezentase la niciun termen de judecată și nu își exprimase acordul pentru prestarea de muncă în folosul comunității. În apel, la Curtea de Apel Cluj, acesta s-a prezentat în ianuarie 2026 și și-a dat acordul pentru munca neremunerată, astfel că instanța de control judiciar a schimbat modalitatea de executare, dispunând suspendarea pedepsei sub supraveghere pe un termen de doi ani și șase luni.
Decizia din apel părea să închidă definitiv dosarul. Însă inculpatul a formulat contestație în anulare, invocând că la momentul pronunțării deciziei definitive, pe 16 februarie 2026, răspunderea sa penală era deja prescrisă. Argumentul se baza pe două decizii ale Curții Constituționale, din 2018 și 2022, prin care s-a constatat că dispozițiile din Codul penal privind întreruperea cursului prescripției erau neconstituționale. Concret, în perioada cuprinsă între publicarea primei decizii, în iunie 2018, și intrarea în vigoare a Ordonanței de Urgență nr. 71 din mai 2022, care a remediat lacuna legislativă, niciun act de procedură nu a putut întrerupe legal termenul de prescripție a răspunderii penale.
Curtea de Apel Cluj a admis astăzi contestația în anulare, reținând că, întrucât faptele au fost comise pe 9 februarie 2021, dată situată în intervalul în care prescripția curgea fără posibilitate de întrerupere, termenul de cinci ani aplicabil acestor infracțiuni s-a împlinit pe 8 februarie 2026, cu zece zile înainte ca instanța de apel să se pronunțe. Prin urmare, la momentul condamnării definitive, procesul penal ar fi trebuit să fie încetat, nu soluționat pe fond.

Situația e cu atât mai remarcabilă cu cât inculpatul în dosar are doar 8 clase și e muncitor sezonier.
Contestația în anulare este o cale de atac extraordinară prin care pot fi atacate hotărâri penale definitive și care este admisibilă doar în cazuri strict și limitativ prevăzute de lege. Unul dintre aceste cazuri, cel invocat aici, vizează situația în care inculpatul a fost condamnat deși existau probe privind o cauză de încetare a procesului penal, cum este prescripția. În practică, o asemenea cale de atac este rar admisă chiar în principiu, iar admiterea ei pe fond și desființarea unei condamnări definitive reprezintă o raritate și mai mare în peisajul judiciar românesc.
Toate cheltuielile judiciare, atât din prima instanță, cât și din apel și din contestația în anulare, rămân în sarcina statului. Decizia pronunțată astăzi este definitivă.

Nici un comentariu

Scrie un comentariu