Creștere alarmantă a cazurilor de gripă în România: peste 5.700 de îmbolnăviri în ultima săptămână. Aproape 400 sunt la Cluj
Actualitate by Actual de Cluj - dec. 20, 2025 0 120
În România se observă o creștere semnificativă a numărului de cazuri de gripă, potrivit ultimelor date publicate de Institutul Național de Sănătate Publică (INSP).
În intervalul 8–14 decembrie 2025, au fost raportate 99.034 de infecții respiratorii, incluzând gripă clinică, pneumonii și alte infecții respiratorii, ceea ce reprezintă o creștere de aproximativ 22% față de săptămâna precedentă.
Din totalul acestor infecții, 5.701 cazuri au fost confirmate ca gripă clinică, aproape dublu față de perioada anterioară. Cele mai multe îmbolnăviri au fost raportate în Botoșani (957), București (909), Iași (556), Suceava (449), Cluj (395) și Neamț (320).
De asemenea, INSP a înregistrat 51 de cazuri de infecții respiratorii acute severe și 81 de cazuri de gripă confirmate de laborator, semnalând o intensificare a circulației virusurilor gripale.
Specialiștii atrag atenția asupra impactului sezonului gripal, în contextul în care Organizația Mondială a Sănătății raportează circulația unei noi tulpini de gripă A (H3N2) la nivel european, care contribuie la creșterea numărului de infecții.
Autoritățile recomandă prudență sporită și vaccinarea anti-gripală, mai ales în rândul persoanelor vulnerabile, pentru a reduce riscul de complicații.
Nici un comentariu
Scrie un comentariu
Articole similare
-
Unde se duce generația Z când fuge de AI? Studiile arată că tinerii petrec peste 177 minute la mall, cel puțin o dată pe săptămână
iun. 26, 2026 0
-
O nouă specie invazivă se înmulțește în marile orașe din România. Pui de papagal Micul Alexandru, descoperiți în libertate la București și Iași. Ornitologii avertizează: se înmulțesc în libertate și distrug izolațiile blocurilor
iun. 26, 2026 0
