Comunele Iara și Petreștii de Jos pregătesc modernizarea zonelor centrale
Actualitate by Actual de Cluj - dec. 03, 2025 0 81
Comunele Iara și Petreștii de Jos doresc să își modernizeze zonele centrale, iar investițiile se află deocamdată în fază incipientă. Consiliul Județean Cluj a emis primele certificate de urbanism necesare, un pas preliminar către autorizarea lucrărilor.
Conducerea CJ Cluj transmite că aceste proiecte urmăresc crearea unor spații publice moderne și funcționale, menite să îmbunătățească viața comunităților locale.
În Iara, proiectul vizează reamenajarea parcului central, situat în imediata apropiere a drumului județean 107M. Suprafața de peste 500 de metri pătrați va fi modernizată prin refacerea aleilor pietonale și a spațiilor verzi, înlocuirea iluminatului și a mobilierului urban, precum și demolarea gardului existent.
La Petreștii de Jos, modernizarea propusă privește spațiul public central de aproximativ 1.800 de metri pătrați, aflat lângă sediul primăriei. Planurile includ amenajarea de alei pietonale, instalarea unui mobilier urban nou și amplasarea unor gherete din lemn pentru consum.
Cele două investiții au ca obiectiv transformarea centrelor locale în spații publice atractive, accesibile și utile pentru întreaga comunitate.
Nici un comentariu
Scrie un comentariu
Articole similare
-
Ömer Tetik, CEO, Banca Transilvania: Sunt oportunităţi de investiţii, în continuare suntem într-o conjunctură bună, cu toate riscurile din jur
apr. 17, 2026 0
-
Peste 350 de apartamente propuse pe o fostă platformă industrială în Apahida/Proiectul, aprobat cu noi condiționări de comisia de urbanism a Consiliuluilui Județean Cluj, după reducerea înălțimii și cedarea de teren pentru școală și parc public
apr. 17, 2026 0
