Coadă de 1,5km la barieră în Gherla după ce 2 trenuri au întârziat
ActualitateDin județ by Actual de Cluj - iun. 03, 2026 0 11
Trenurile de călători care au circulat azi, până la orele amiezii, pe ruta Cluj-Napoca – Gherla au acumulat întârzieri totale de aproape cinci ore, potrivit datelor furnizate de CFR Călători. Trei trenuri au ajuns la Gherla cu întârziere de peste 50 de minute.
Situația nu este una nouă și este cauzată de lucrările de reabilitare desfășurate pe infrastructura feroviară, menite să elimine restricțiile de viteză și să îmbunătățească condițiile de circulație pe termen lung, relatează publicația GherlaInfo.ro. Pe relația Dej – Gherla, întârzierile au fost mai reduse, însă nu au lipsit. Până la ora 13, trenurile care au circulat pe acest segment au acumulat în total „doar” 91 de minute de întârziere.
Pe lângă disconfortul creat călătorilor, efectele lucrărilor se resimt și în traficul rutier. Participanți la trafic au relatat că miercuri dimineață, în jurul orei 8, la trecerea la nivel cu calea ferată de pe strada Liviu Rebreanu din Gherla s-a format o coloană de autovehicule de aproximativ 1,5 kilometri.
Nici un comentariu
Scrie un comentariu
Articole similare
-
VIDEO/Ziua mondială a bicicletei/În România, MAI le spune bicicliștilor să poarte cască/În Olanda, un student duce o bibliotecă pe bicicletă prin oraș
iun. 03, 2026 0
-
Jazz in the Park 2026 începe vineri, 5 iunie, la Cluj. Lisa Simone urcă pe scenă, Arooj Aftab închide festivalul. Alin Vaida, fondatorul festivalului: „E o stare de bine în festivalul ăsta”
iun. 03, 2026 0
