Clujean de 16 ani arestat preventiv după ce a furat mai multe mașini și le-a condus deși nu are permis
Actualitate by Actual de Cluj - aug. 01, 2024 0 114
Un clujean de 16 ani a fost arestat preventiv pentru furt calificat, furt în scop de folosință și conducerea unui vehicul fără permis de conducere.
E vorba de un tânăr de 16 ani din Turda, reținut în 31 iulie de polițiștii din municipiu și cercetat penal pentru cele trei infracțiuni amintite. Anchetatorii spun că din activitățile investigative a reieșit că în cursul nopții de 25 spre 26 iulie tânărul ar fi sustras două mașini ce se aflau parcate, însă neasigurate, pe străzi din Turda, pe care le-ar fi condus și abandonat ulterior, în condițiile în care acesta nu deține permis de conducere.
Totodată, în perioada menționată, tânărul ar fi sustras cheia unui autoturism aflată în interiorul vehiculului, parcat și neasigurat pe o stradă din Turda. Anchetând aceste cazuri, polițiștii au descoperit și alte infracțiuni comise de cel în cauză, în decursul anului trecut – respectiv o infracțiune de furt calificat, o infracțiune de furt în scop de folosință și conducerea unui vehicul fără permis de conducere.
Ieri acesta a fost prezentat judecătorului de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Turda, care a dispus arestarea preventivă pentru 20 de zile.
Nici un comentariu
Scrie un comentariu
Articole similare
-
Susținătorii partidului Tisza lansează o asociație în Transilvania. Inițiativa vizează transparența fondurilor pentru comunitatea maghiară
apr. 20, 2026 0
-
Cetățean azer care a ucis un pieton pe DN1F și a fugit de la locul accidentului condamnat vineri la Cluj la închisoare cu executare după ce instanța recunoaște culpă egală cu pietonul lovit, rupt de beat pe carosabil
apr. 20, 2026 0
