CFR, victorie neconvingătoare cu Rapid. Dan Petrescu și-a distrus jucătorii: „Penibili!”

SportTop News by Actual de Cluj - feb. 21, 2022 0 180

CFR Cluj a câștigat acasă cu Rapid, scor 2-1, dar repriza a doua l-a nemulțumit complet pe antrenor. Petrescu și-a criticat fotbaliștii după un succes cu mult noroc obținut de campioană.

Clujenii au început bine meciul, iar Omrani și Petrila au fost aproape de gol, dar portarul Moldovan a închis poarta. Pe finalul primei reprize, CFR a deschis și scorul. Deac a centrat din dreapta, mingea deviată de Grigore a fost respinsă de Moldovan, dar Graovac a fost pe fază și a împins balonul în plasă (43). La fel ca în ultimele partide, CFR-ul a căzut complet în repriza secundă, iar Rapidul a preluat conducerea jocului. După câteva ocazii, Junior Morais a fost cel care a restabilit egalitatea, după o pasă primită de la Rareș Ilie.  Campioana a avut, însă, noroc, iar Deac a adus toate punctele, cu o execuție sigură (84). Final de meci, 2-1 pentru CFR, iar campioana se desprinde la 8 puncte de FCSB.

Dan Petrescu e total nemulțumit de căderea echipei din repriza a doua.

„De ce am arătat așa în repriza a doua? Bună întrebare. Nu vezi ce față am? Eu sunt de vină, că sunt antrenor, n-am știut ce să fac la pauză. Dezastru toți, inclusiv eu! După jocul cu UTA n-am avut ce să le reproșez, dar azi au fost penibili în repriza a doua. Penibili! Dacă mai joacă așa și cred că vor câștiga, se înșală toți! Nu mi-a plăcut deloc repriza a doua! Sunt șocat. E cea mai slabă repriza a doua de când sunt la CFR.  Am discutat să nu ne retragem. Poate doar Graovac și Deac au fost OK, în rest, toată echipa praf! Dacă jucăm așa, n-avem nicio șansă! Ce Europa, ce campionat… ne amăgim! Măcar dacă n-aveau ei nicio ocazie, spuneam că ne-am apărat bine, dar așa… ne-au și egalat. Să-și facă autocritica și jucătorii! Înainte, axul central era compus din Arlauskis, Vinicius, Boli, Djokovic, Culio, Țucudean. Acum e altă echipă, nu mai putem să jucăm ca înainte, să ne apărăm. Trebuie să jucăm fotbal. A fost o zi proastă a tuturor. E numai vina mea, n-am știut ce să fac la pauză, nu i-am motivat. Aștept o reacție și din partea lor. Voi face schimbări pentru etapa viitoare. E singura șansă. În a doua repriză parca nu voiau să joace!”, a declarat Dan Petrescu la Look Sport+.

CFR CLUJ: Hindrich – Susic, Graovac, Burcă, Camora – Deac, Boateng, Roger – Omrani, Debeljuh, Petrila
REZERVE: Sava, Fl. Ștefan, Yuri, Bordeianu, Chipciu, Neguț, Păun, Sacko, Buș
ANTRENOR: Dan Petrescu

RAPID: Moldovan – Săpunaru, Dandea, Dr. Grigore – Onea, Moise, Kait, Ilie, Jr. Morais – Stahl, Vojtus
REZERVE: Drăghia, Belu, Goge, Pănoiu, Al. Ioniță II, Acuna, Bălan, Marzouk, Bălan, Sefer
ANTRENOR: Mihai Iosif

Stadion: CFR Dr. Constantin Rădulescu (Cluj-Napoca)
Arbitru: Barbu Marian (Făgăraş) / A1: Mitruţi Daniel (Craiova), A2: Urzică Vladimir (Piatra Neamţ)