CFR, un nou succes în Liga 1. Campioana își continuă forma bună din ultima perioadă

Sport by Actual de Cluj - ian. 26, 2021 0 92

Condusă la Mediaș de Hermannstadt, CFR Cluj a întors meciul și s-a impus fără probleme, scor 3-1.

Romaria Pires a deschis scorul în prima parte pentru sibieni, dar Alexandru Chipciu marcat după doar cinci minute (37). În partea a doua, CFR-ul și-a impus forța și a mai punctat de două ori prin Gabriel Debeljuh (51) și Mario Rondon (81).

„Două treimi din joc au fost bune. În prima parte ne-am precipitat la inițierea construcției. Am greșit. Am dat curaj adversarului, am transmis între noi tensiune. După primirea golului, care a fost singura situație clară a adversarului, ne-am trezit.  La pauză, am reglat anumite lucruri. În repriza a doua am văzut un joc total diferit, aproape de ceea ce-mi doresc eu. Am recuperat mingi rapid și am reușit să întoarcem rezultatul. Am arătat caracter, puteam să mai înscriem. Am mai pus o victorie la parcursul nostru din ultima perioadă, unul excelent. Eu tot aștept întăriri. Avem nevoie de 1-2 jucători. Îl aștept pe primul, la mijlocul terenului. Avem nevoie de mai multă creativitate. Nu prea avem soluții în această zonă, a declarat antrenorul Eduard Iordănescu la Look Sport+.

Cu 40 de puncte, CFR e a doua în Liga 1, la un singur punct de lidera FCSB.

Hermannstadt: Cristiano – Viera, Dâlbea, I. Stoica – Mățel, Addae, Romario Pires, Opruț – Sîntean –  P. Petrescu, Joalisson
Rezerve: Pop,  Alhassan, Issah, Vodă, Buzan, Elbers, Karanovic, Ster, Bagaric

Antrenor: Liviu Ciobotariu

CFR Cluj: Sandomierski – Cr. Manea, Ben Youssef, A. Burcă, Camora – C. Deac, Itu, Ad. Păun – Chipciu, Debeljuh, V. Costache

Rezerve: Murariu, Susic, Latovlevici, Vinicius, Hoban, Soares, Luis Aurelio, Carnat, Rondon

Antrenor: Edi Iordănescu