CFR, succces la limită cu FC Botoșani. Unicul gol al meciului a fost înscris în finalul meciului

Sport by Catalin Suciu - nov. 08, 2016 0 341

CFR Cluj a câștigat cu 1-0 partida cu FC Botoșani și e pe locul 5 în Liga 1, care îi asigură participarea în play-off.

Bud a ratat o ocazie mare în prima parte a meciului, după o centrare expediată de Păun (9). A fost, de altfel, singura șansă notabilă a primei părți, una fără prea multe realizări. În minutul 65, oaspeții puteau deschide scorul, dar Marc s-a opus șutului expediat de Astafei. Bud a cerut apoi un penaly, însă centralul i-a dat galben pentru simulare. Iar când toată lumea se pregătea să aștepte fluierul final, Larie a puncat decisiv după o lovitură liberă, pe care a realuat-o spectaculos în plasă. O „semifoarfecă” cu adversar în spate, fără nici o șansă pentru poartar (88).

„N-am făcut o primă repriză bună, am fost prea încărcaţi, însă repriza a doua am forţat victoria, iar când îţi forţezi norocul, norocul vine. Am meritat victoria la cum am jucat în repriza a doua. Era păcat să nu câştigăm, numai eu ştiu cât muncim la antrenamente. Ieri s-a accidentat şi Filipe Nascimento şi a trebuit să improvizez. N-am făcut o partidă bună, dar am meritat victoria. Le-am spus jucătorilor la pauză că o să câştigăm cu o fază fixă. Mă bucur că am urcat pe loc de play-off, ăsta e obiectivul, să rămânem acolo, sperăm să fim acolo şi la sfârşitul campionatului”, a spus antrenorul Miriuță la finalul jocului.

CFR Cluj – FC Botoșani 1-0

Au marcat: Larie (88)

Echipele de start:

CFR: Marc – Lopes, Larie, Horj, Camora – Rus, Gomelt – Nouvier, Ruiz, Păun – Bud

Antrenor: Vasile Miriuță

FC Botoșani: Iliev – Dimitrov, Miron, Burcă, Mușat – Vașvari, Bordeaianu- Golofca, Barbosa, Fulop – Astafei

Antrenor: Leo Grozavu.