CFR pierde la Craiova pe final, iar lupta pentru titlu rămâne deschisă

Sport by Actual de Cluj - apr. 11, 2022 0 149

Fără Dan Petrescu, suspendat, campioana a fost învinsă de CS Universitatea Craiova, scor 3-2 și a ratat șansa de a se desprinde în fruntea ligii 1.

Craiova și CFR au început prudent partida, fără să riște prea mult, dar gazdele au deschis scorul prin Crețu, care a profitat de o eroare a portarului Hindrich. Bordeiaunu a egalat, însă, până la pauză, iar CFR-ul spera să bifeze un nou succes. Mai ales că a reușit să preia conducerea în partea secundă. Omrani l-a păcălit ușor pe Bancu, a centrat, iar Petrila, proaspăt intrat în joc, a făcut 2-1.

Doar că, din nou, campioana a căzut în ultima jumătate de oră, la fel cum s-a mai întâmplat pe parcursul acestui sezon. Markovici a restabilit egalitatea (69), iar CFR-ul s-a prăbușit în propriul teren. Pusă sub presiune, a rezistat până spre final. În al șaselea minut al prelungirilor, clujenii au încasat un nou gol, de la Roguljici.

CFR Cluj rămâne lider cu 45 de puncte, urmată de FCSB, cu 37, dar cu un meci mai puțin. Etapa viitoare, cele două se întâlnesc în Gruia. Partida dintre CFR Cluj și FCSB se joacă duminică, 17 aprilie, de la ora 20:30.

CSU Craiova – CFR 3-2

Au marcat: Crețu (18), Markovici (69), Roguljic (90+6) / Bordeianu (43), Petrila (58)

CSU Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu, Papp, Screciu, Bancu – Mateiu, Al. Crețu – Gustavo, Nistor, A. Ivan – Koljic
Rezerve: Lazar, Găman, M. Constantin, Șt. Vlădoiu, Bic, Roguljic, Baiaram, Cîmpanu, Markovic
Antrenor: Laurențiu Reghecampf

CFR Cluj: Hindrich – Susic, Burcă, Graovac, Camora – Bordeianu, Boateng, C. Deac – Neguț, Debeljuh, Omrani
Rezerve: Sava – Cr. Manea, Fl. Ștefan, Yuri, Sigurjonsson, Chipciu, A. Păun, Petrila, Dugandzic
Antrenor: Dan Petrescu

Stadion: Ion Oblemenco (Craiova)
Arbitru: Petrescu Radu (Bucureşti) / A1: Marica Mihai Marius (Bistriţa), A2: Tunyogi Ferencz (Zalău)