CFR Cluj pierde acasă cu Dinamo Zagreb, 2-2, 5-6 după penalty-uri

Sport by Actual de Cluj - aug. 26, 2020 0 328

CFR Cluj a pierdut în această seară meciul cu Dinamo Zagreb din preliminariile Ligii Campionilor, 7-8 în Gruia după două reprize de prelungiri și după penalty-uri, dar și după un meci în care a jucat în superioritate numerică.

Dinamo Zagreb a deschis scorul în min. 14 prin Gojak, CFR a egalat în min. 64 prin Pereira, oaspeții marchează al doilea gol în min. 78 prin Kastrati iar CFR reușește să egaleze în min. 90+3, prin Debeljuh. Prelungirile trec fără goluri, se ajunge la loviturile de departajare, finalizate cu victoria oaspeților.

În afara superiorității numerice, CFR Cluj a primit și un penalty în min. 50 după ce Debeljuh a fost faultat în careu, dar Deac a executat slab iar portarul Livakovic a respins mingea, care a ajuns la Djokovic, a încercat și el un șut dar portarul a respins cu piciorul. ”a fost un meci foarte dificil, am avut un adversar puternic care a jucat acasă”, a spus după meci antrenorul oaspeților, Zoran Mamic.”Nu a fost ușor dar am găsit puterea și mulțumim lui Dumnezeu, am reușit să înscriem al doilea gol. Eram siguri că în prelungiri vom avea șansa noastră. Am venit de multe ori în românia și știu că CFR Cluj este un club important, cu mulți jucători foarte experimentați”.

Camora: ”ei au jucat cu 10 oameni și noi nu am putut să dăm gol dar asta este. Trebuie să ridicăm moralul și să facem să ne calificăm în Europa League. Era bine să nu ajungem la penalty-uri, e o loterie. Ei au dat gol, noi am ratat și asta este. Nici nu am cuvinte pentru acest meci”.

Dan Petrescu: ”am jucat cu o echipă foarte bună și cred că per total nu ne-am făcut de râs . Practic nici azi nu am pierdut. Dacă pierdeam, ei ne băteau și erau mai buni, asta era. Despre alegerea celor care au bătut, că sigur vor fi comentarii: ceilalți nu au vrut să bată”.

Meciul în format live text:

Lovituri de departajare: Petkovic înscrie, Bălgrădean a atins mingea (0-1). Vinicius egalează (1-1). Leovac trimite în plasa laterală (1-2). Livakovic ajunge la minge, dar Djokovic marchează (2-2). Bălgrădean se grăbește, Ademi înscrie fără probleme (2-3). Rondon nu are nicio emoție (3-3). Execuție perfectă a lui Stojanovic (3-4). Susic trage sus și înscrie (4-4). Bălgrădean apără șutul lui Gojak (4-4)! Următorul penalti poate fi decisiv. Incredibil! Golofca trage slab, Livakovic apără (4-4). Dilaver execută cu mult calm… (4-5). Deac înscrie de această dată și o ține pe CFR în joc… (5-5). Gvardiol înscrie cu un șut foarte bine plasat, lângă bară (5-6). Boli trimite peste poartă, CFR ratează calificarea…

Finalul celor 120 de minute. Vom avea lovituri de departajare.

‘120 Debeljuh trimite peste poartă cu o lovitură de cap. Loviturile de departajare sunt tot mai aproape (1 minut suplimentar).

‘113 Itu intră în locul lui Bordeianu.

‘110 Rondon trimite slab cu capul, portarul prinde, dar jocul era oprit oricum pentru fault în atac.

‘104 Faze trase la indigo pentru oaspeți, care aproape au marcat din nou după o respingere în față a lui Bălgrădean.

‘102 Ocazie pentru CFR! Rondon trimite puternic în fața porții, Dilaver este aproape de un autogol.

A început prima repriză a prelungirilor.

Vom avea prelungiri în Gruia! CFR Cluj și Dinamo Zagreb se află la egalitate, scor 2-2, după 90 de minute.

Dan Petrescu este foarte nervos la marginea terenului.

’90+3 Gol CFR Cluj! Rondon îi pasează perfect lui Debeljuh și acesta ridică mingea peste portarul Livakovic. CFR-ul egalează și rămâne în cărți pentru un loc în turul III preliminar.

De la margine sunt arătate patru minute suplimentare.

Ardelenii se grăbesc, sar peste faza de construcție și încearcă să trimită mingea peste apărarea oaspeților, însă fără succes.

’82 Susic intră în locul lui Burcă.

’78 Gol Dinamo Zagreb! Bălgrădean respinge în lateral șutul lui Ademi, Kastrati urmărește și trimite mingea în poarta goală… Portarul CFR-ului primește cartonaș galben pentru proteste (a cerut ofsaid).

’74 Stojanovic urcă nestingerit, ajunge într-o poziție foarte bună, dar Bălgrădean apără.

’69 Deac centrează perfect pentru Vinicius, însă lovitura de cap a acestuia se duce pe mijlocul porții și se oprește în brațele lui Livakovic.

’68 Surprinzător, Dan Petrescu îl înlocuiește pe Pereira cu Golofca. La oaspeți, Petkovic întră în locul lui Ivanusec.

’64 Gol CFR Cluj! Pereira trimite un șut puternic de la marginea careului, Livakovic încearcă să boxeze mingea, dar aceasta se oprește în plasă.

Dublă schimbare la Dinamo Zagreb: intră Kastrati și Gvardiol, ies Majer și Gavranovic.

’52 Penalti ratat de CFR Cluj! Deac execută foarte slab, pe jos, Livakovic este atent și respinge în față. Djokovic urmărește mingea, dar nici el nu îl poate învinge pe portar, care întinde perfect piciorul.

’50 Penalti pentru CFR! Debeljuh este faultat în careu de Theophile-Catherine. Fundașul croaților primește cartonaș roșu.

’47 Rondon, intrat în locul lui Chipciu, trage printre picioarele lui Theophile-Catherine, însă mingea trece pe lângă poartă.

Pauză în Gruia. Dinamo Zagreb conduce cu 1-0.

’42 Bălgrădean este din nou atent și evită un posibil autogol al lui Djokovic, care a deviat pe spate la un corner.

’39 Bălgrădean deviază în bară șutul periculos trimis de Orsic.

’37 Deac trage în zid din lovitură liberă, mingea sare la Burcă iar acesta îi pune probleme portarului cu un șut foarte bun cu exteriorul.

’26 Încă o ocazie imensă pentru CFR. Djokovic schimbă traiectoria balonului, însă Gavranovic respinge în ultimul moment din fața lui Boli.

’20 Prima ocazie importantă pentru ardeleni. Corner executat pe jos, Deac primește mingea într-o poziție foarte bună, însă trimite peste poartă.

’19 Ivanusec trage puternic, pe jos, de la marginea careului, mingea trece pe lângă poarta lui Bălgrădean.

’14 Gol Dinamo Zagreb! Bălgrădean respinge în față un șut, trei jucători ai oaspeților urmăresc balonul și Gojak înscrie fără probleme.

‘9 Orsic avansează în flancul stâng, Burcă lasă mingea să treacă, însă adversarul trage pe lângă poartă.

A început partida. CFR a avut lovitura de start.​

CFR Cluj va înfrunta în turul II preliminar al Champions League pe Dinamo Zagreb, campioana Croației. Câștigătoarea din acest meci se va califica direct în turul următor, fără să existe un meci retur. Disputa va avea loc miercuri, 26 august, ora 21:00, și poate fi vizionată în direct pe Digisport și LookTV și LiveText pe HotNews.ro.

Echipe de start:

CFR Cluj: Bălgrădean – Burcă, Vinicius, Boli, Camora – Bordeianu – Chipciu, Deac, Djokovic, Pereira – Debeljuh. Antrenor: Dan Petrescu

Rezerve: Sandomierski – Cestor, Hoban, Susic, Golofca, Itu, Rondon

Dinamo Zagreb: Livakovic – Stojanovic, Théophile-Catherine, Dilaver, Leovac – Gojak, Ivanusec, Ademi, Orsic – Majer, Gavranovic. Antrenor: Zoran Mamic