CFR, aproape de eliminare din Europa, după 0-1 cu Alkmaar

Sport by Actual de Cluj - oct. 22, 2021 0 129

CFR Cluj a fost învinsă în Conference League, pe teren propriu, scor 0-1, de olandezii de la AZ Alkmaar e ultima în grupă.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Karlsson, în prima repriză (min 18).  După pauză, CFR Cluj a arătat mai bine, iar Omrani și Debeljuh au avut trei ocazii. Până pe final, Petrescu a forțat cu Alibec și Petrila, dar CFR nu a avut forța să egaleze, în timp ce AZ Alkmaar s-a mulțumit cu păstrarea rezultatului.

„Echipa a jucat foarte bine. Am întâlnit favorita grupei și meritam victoria. În prima repriză au fost un pic mai buni ca noi, dar repriza a doua a fost toată a noastră. Ei nu au avut nicio ocazie. Atitudinea a fost bună, dar trebuia să băgăm mingea în poartă. Ați văzut ce echipă bună e, dar meritam cel puțin un egal. Acum ar fi foarte greu să emitem pretenții la calificare. Ar trebui să batem tot și avem două deplasări grele. Păcat că nu am marcat azi. Am băgat tot ce avem în atac… La pauză nu am fost dur, pentru că știam valoarea jucătorilor. Golul m-a supărat. Nu avea voie să de adversarul cu capul. Au mai avut vreo două ocazii în prima repriză, dar și noi am ratat prin Debeljuh. Poate a fost și ofsaid la gol, trebuie să mai revăd faza. Poate am avut și noi un penalty la un henț, dar dacă arbitrul nu are VAR… Trebuie să ne facem datoria în campionat și în Conference League. Băieții sunt supărați, dar trebuie să ridice capul și să aibă aceeași atitudine și în Liga 1”, a spus Dan Petrescu la Pro X.

CFR Cluj: Bălgrădean – Manea, Burcă, Cestor, Camora – Păun, Bordeianu, Culio – Deac, Debeljuh, Omrani
Rezerve: Cristiano, Hindrich – Rodriguez, Graovac, Sigurjonsson, Susic, Costache, Boateng, Petrila, Bouhenna, Alibec, Ștefan
Antrenor: Dan Petrescu

AZ Alkmaar: Vindahl-Jensen – Sugawara, Hatzidiakos, Martins Indi, Wijndal – Midtsjo, D. De Wit, Clasie – A. Gudmundsson, Pavlidis, Karlsson
Rezerve: Verhulst, Reus – Aboukhlal, Koopmeiners, Witry, Evjen, Duin, Letschert, Taabouni, Reijnders, Beukema
Antrenor: Pascal Jansen

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu” – Cluj-Napoca
Arbitru: Halis Özkahya (Turcia)

După această înfrângere, CFR Cluj rămâne ultima în grupa din Conference League. După 3 meciuri, echipa lui Dan Petrescu are 1 punct și este pe locul 4, cu un golaveraj 1-3. Lider este AZ Alkmaar, cu 7 puncte, urmată de Jablonec, cu 4 puncte și de Randers, cu 3 puncte.