Centralizarea alegerilor pentru președinte a costat jumătate de milion de lei la Cluj
Actualitate by Mihai Prodan - apr. 08, 2026 0 99
Puțini clujeni știu că în spatele organizării alegerilor prezidențiale se află și munca angajaților Direcției Județene de Statistică. Și mai puțini știu cât costă această muncă – sau de unde vin banii.
Raportul de activitate al DJS Cluj pe 2025 publicat în urmă cu câteva zile araă că din bugetul total al instituției, de 6.524.783 lei, nu mai puțin de 519.200 lei – adică peste jumătate de milion de lei – au reprezentat cheltuieli aferente alegerilor prezidențiale. E vorba despre aproape exclusiv cheltuieli de personal – angajații direcției au fost implicați în operațiunile tehnice de centralizare a rezultatelor votului, activitate menționată încă din primul paragraf al raportului.


Suma reprezintă aproximativ 8% din bugetul total al instituției pentru 2025 și vine pe fondul unor cheltuieli deja comprimate: față de 2024, bugetul total a scăzut cu 2,31%, iar cheltuielile de personal au scăzut și ele cu 0,89%, parțial din cauza modificărilor legislative care au diminuat sporurile pentru condiții vătămătoare.
DJS Cluj este o instituție cu 42 de angajați, supraîncărcată cu cercetări statistice până la nivelul în care operează cu cele mai multe nomenclatoare din țară după Capitală.
