Campionul național la tenis e un clujean

Sport by Actual de Cluj - oct. 06, 2015 0 448

Un tenismen clujean câștigă campionatul național, după ce învinge în finală în două seturi.

Tenismenul Dragoş Dima, legitimat la Clubul Sportiv Universitatea Cluj, s-a impus în proba de simplu a campionatelor naţionale de seniori, după ce a dispus în semifinale, scor 6-1,6-2, de Victor Crivoi, fost component al echipei României de Cupa Davis. În finală clujeanul, favorit numărul 1 al întrecerii şi ocupantul locului 447 ATP, a trecut de Vasile Antonescu, scor 6-0, 7-5.

Forma bună a tenismenilor clujeni a fost confirmată şi în proba de dublu, acolo unde perechea formată din Vasile Antonescu (Dinamo Braşov) şi Alexandru Jecan (“U” Cluj) a ajuns până în finală, acolo unde a cedat, scor 0-6, 6-3, 10-7, în faţa cuplului Andrei Apostol/Nicolae Frunză, informează u-cluj.ro.

Tot în proba de dublu-masculin, Dragoş Dima (“U” Cluj) şi Costin Pavăl (Steaua) au obţinut medalia de bronz. Pe lângă Dragoş Dima şi Alex Jecan, Clubul Sportiv Universitatea Cluj a mai fost reprezentat la Campionatele Naţionale de sportivii Andrei Couciaşu, Marcel Miron şi Mihnea Turcu. De asemenea, în proba pe echipe li s-au alăturat clujenilor încă doi tenismeni cu dublă legitimare: Costin Pavăl (Steaua Bucureşti) şi Vlad Cornea (Pamira Sibiu). Meciurile din cadrul Campionatelor Naţionale s-au jucat pe terenurile de zgură din cadrul Centrului Naţional de Tenis de la Bucureşti