Închide

Bolojan, reacţie după anunţul lui Crin Antonescu în privinţa alegerilor prezidenţiale: „Atitudinea dânsului a fost corectă”!

ActualitatePoliticaTop News by Actual de Cluj - ian. 05, 2025 1 174

Șeful PNL, Ilie Bolojan, susţine că PNL își dorește ca alegerile prezidențiale să fie organizate cât mai repede, iar partidul va desemna un candidat agreat împreună cu ceilalți lideri ai coaliței, în forul statutar după stabilierea calendarul privind scrutinul prezidențial. Anunţul liderului PNL vine după ce Crin Antonescu a anunţat că şi-a autosuspendat candidatura fiindcă simte că nu e susţinut de coaliţia de guvernare. 

„Din punctul de vedere al Partidului Național Liberal, domnul Antonescu este candidatul coaliției. Este doar o problemă de a formaliza în interiorul PNL, dar înainte de a face acel anunț, am avut o consultare cu conducerea restrânsă a partidului și în interiorul PNL nu există o probelmă privind susținerea candidaturii domnului Crin Antonescu, deci nu există o astfel de problemă la Partidul Național Liberal”, a declarat, la Digi 24, Bolojan.

Bolojan a mai precizat că în coaliție s-a convenit ca desemnarea candidatului comun pentru alegerile prezidenţiale „să fie făcută în forurile interne ale fiecărui partid”.

„Atitudinea dânsului a fost corectă în sensul în care în condițiile în care ai un candidat susținut de Coaliție este nevoie pentru a nu repeta niște greșeli care s-au făcut, gândiți-vă la localele din București, ca acesta să aibă un staff de campanie, de comun acord stabilit cu partidele, să aibă o logistică să fie pusă la dispoziție, astfel încăt comunicarea legată de cel mai important proiect, și anume candidatura la prezidențiale, să fie cea care este prioritară. Și sigur, în paralel cu această comunicare unitară și consecventă, partidele și cei care suntem în guvernare, să ne ocupăm cu seriozitate de aspectele guvernării”, a mai declarat Bolojan.

Ilie Bolojan a mai precizat că nu crede că premierul Marcel Ciolacu va candida la alegerile prezidențiale invocând înțelegerea din coaliție care prevede că va fi un candidat comun.

Președintele interimar al PNL a subliniat că Antonescu are dreptate privind urgentarea calendarul electoral, precizând şi că trebuie modificată legislațiaprivind posibilitatea ca un candidat independent să poată avea reprezentanţi şi în secţiile de votare, nu doar in Biroul Electoral Central.

„Avem la dispoziție 75 de zile pentru a stabili un calendar electoral înainte de ziua alegerilor. Prin urmare, dacă ne dorim ca aceste alegeri să fie organizate până de Paști (20 aprilie, n.r.), asta ar însemna ca turul al doilea să fie organizat înainte de sărbătorile de Florii, deci pe data de 6 aprilie, ceea ce înseamna că primul tur ar putea fi pe 23 maritie, ar însemna că cel mai târziu săptămâna care vine Guvernul României ar trebuie să adopte acest calendar electoral. Pentru că timpul, din punctul ăsta de vedere, ne presează foarte mult”, a precizat Bolojan.

CITIŢI ŞI:

BREAKING Crin Antonescu NU mai candidează la președinție: „consider suspendat acordul cu partidele de la guvernare privitor la candidatura mea”

Un comentariu

Scrie un comentariu