U BT a pierdut dramatic cu Piteștiul în prelungiri. “Dacă am fi câștigat, ar fi fost o victorie furată”

Sport by Catalin Suciu - feb. 16, 2015 0 287

Echipa de baschet masculin U BT Cluj a pierdut după prelungiri partida cu BCM U Pitești, scor 94-97 (20-19, 23-24, 12-22, 28-18, 11-14)

Oaspeții au condus ostilitățile în marea majoritate a timpului, dar în ultimul sfert trupa lui Marcel Țenter a recuperat un avans de 10 puncte, e egalat, iar jocul a avut nevoie de prelungiri. Piteștenii s-au impus grației unei evoluții de zile mare a lui Ross, autor a 30 de puncte.

“E un moment greu pentru noi, nu am jucat bine așa cum am făcut-o în ultimele meciuri. Am avut un presentiment că nivelul nostru de concentrare nu va fi același și nu m-am înșelat, din păcate. Am reușit să ajungem cu mare efort o echipă a Piteștiului foarte motivată, am avut șansa să câștigăm meciul, am avut ultima minge, pe care am ratat-o. Chiar dacă am fi câștigat ar fi fost o victorie furată”, a spus la final antrenorul lui U, Marcel Țenter, potrivit site-ului oficial al clubului.

Marcatori:

BCM U Pitesti: Ross 30 (11 rec., 5 p.d.), Milosevic 19 (8 rec.), Sutalo 14, Fraseniuc 11, Maric 9 (6 rec., 6 p.d.), Djapa 7, Kovac 7.

U-Banca Transilvania: Hargrove 22 (4 rec., 3 p.d.), Millage 19 (4 rec., 2 p.d.), Silvasan 12 (3 rec., 6 p.d.), Barnette 10 (12 rec., 4 p.d.), Jones 9 (8 rec.), Mandache 7 (2 rec.), Jucan 6 (1 p.d.), Lalovic 4 (2 rec.), Turner 3 (1 rec., 1 p.d.), Baciu 2 (1 rec.)