Închide

Clujean internat forțat la psihiatrie azi, după ce instanța a dispus internarea nevoluntară

Actualitate by Actual de Cluj - iun. 24, 2026 0 18

Un clujean a fost internat forțat la psihiatrie azi, după ce instanța a dispus internarea nevoluntară.

Judecătoria Cluj-Napoca a confirmat astăzi măsura internării nevoluntare a unui bărbat în vârstă de 42 de ani, internat la Spitalul Clinic Județean de Urgență Cluj-Napoca – Clinica Psihiatrie III, după ce comisia medicală a constatat că acesta reprezintă un pericol pentru cei din jur.

În 11 iuni organele de poliție au fost sesizate de un vecin care susținea că a fost amenințat cu incendierea locuinței. La fața locului, mama bărbatului a declarat că fiul său, diagnosticat anterior cu schizofrenie paranoidă, renunțase la tratament, manifesta comportament agresiv față de familie și vecini, distrugea bunuri și provoca o stare permanentă de neliniște.

Un echipaj de ambulanță și unul de poliție l-au preluat de la domiciliu și l-au transportat la unitatea de psihiatrie, unde medicii au constatat agitație psihomotorie, heteroagresivitate verbală și comportament dezorganizat. Pe 12 iunie, comisia de internări nevoluntare a dispus internarea, reținând prezența ideilor delirante și riscul unui comportament heteroagresiv.

Ascultat prin videoconferință în ședința de astăzi, bărbatul a contestat circumstanțele care au dus la internarea sa, susținând că totul a pornit de la o răzbunare a vecinului față de care depusese o sesizare pentru presupus braconaj și deținere ilegală de arme. El a recunoscut diagnosticul de schizofrenie paranoidă din trecut, însă a afirmat că s-a recuperat și urmează în prezent un tratament prescris de un medic psihiatru privat.

„Vreau să lucrez și să am o viață normală. Nu mi se pare normal ca o persoană care a fost internată la psihiatrie să fie considerată bolnavă pe viață”, a declarat bărbatul în fața instanței, adăugând că are 42 de ani și dorește să își întemeieze o familie.
Acesta a refuzat să urmeze tratamentul administrat în spital, invocând efecte secundare, și nu și-a exprimat disponibilitatea de a urma vreun tratament ambulatoriu în cazul externării.

Judecătoria Cluj-Napoca a admis cererea spitalului și a confirmat măsura internării nevoluntare, reținând că aceasta a fost dispusă cu respectarea procedurii prevăzute de legislația privind sănătatea mintală. Instanța a subliniat că rolul judecătorului în acest tip de cauze este unul de control al legalității, competența de a aprecia oportunitatea internării aparținând în exclusivitate comisiei medicale specializate.

În motivare, judecătorul a avut în vedere antecedentele psihiatrice ale bărbatului, multiplele internări anterioare, refuzul consecvent al tratamentului și riscul pe care îl reprezintă pentru cei din jur în absența medicației și a supravegherii de specialitate.
Hotărârea poate fi atacată cu apel în termen de trei zile de la pronunțare, calea de atac urmând a fi depusă la Judecătoria Cluj-Napoca.

Nici un comentariu

Scrie un comentariu