Închide

Directorul festivalului de film TIFF de la Cluj după lansarea afișului din acest an, după 25 de ani: ”a depǎșit cu mult imaginația celor care i-au desenat forma și traseul” / Imagini de la prima ediție, în 2002

Actualitate by Mihai Prodan - mai 13, 2026 0 128

Regizorul Tudor Giurgiu, directorul festivalului de film Transilvania de la Cluj – cel mai mare de gen din această parte a Europei – arată azi cum au trecut cei 25 de ani de festival de film de la Cluj – început pe vremea celebrelor ”bănci tricolore” care azi sunt chiar pe afișul festivalului. ”În 2001, îmi imaginam un festival de film cum vǎzusem la Rotterdam în 1995”, explică el. ”Cu sǎli pline în timpul zilei, cineaști care discutǎ cu publicul dupǎ proiecții, cu ateliere și secțiuni dedicate celor tineri dar și profesioniștilor din industrie. Cu party-uri de neuitat. Dupǎ 25 de ani, da, suntem acolo. An de an, la Cluj, se întâmplǎ TIFF România care a depǎșit cu mult imaginația celor care i-au desenat forma și traseul. De la bun început, Clujul abundent-tricolor a fost gazda perfectǎ, deși a primit cu reticențǎ îndrǎznelile din program (câte nu mi-am auzit via consilierii locali sau județeni de odinioarǎ..) sau, pur și simplu, nu era pregǎtit pentru un eveniment care avea sǎ schimbe fața orașului pentru totdeauna. S-au schimbat multe în 25 de ani. Noi? Tot aici. Cu emoții mari, ca la început, când ne așezam pe bǎncile tricolore privind optimist spre un viitor incert”.

Transilvania International Film Festival (TIFF) a fost fondat în 2002 la Cluj-Napoca de către producătorii Tudor Giurgiu, Mihai Chirilov și Oana Giurgiu. Este primul festival internațional de lungmetraj din România și a devenit cel mai mare din această zonă a Europei în cei 25 de ani în care a fost organizat.

Festivalul include competiții dedicate filmelor de debut și producțiilor independente, programe tematice, concerte, expoziții și evenimente dedicate profesioniștilor din industrie, precum platforma Transilvania Pitch Stop. Între invitații de la festivalul de la Cluj, până acum, sunt Wim Wenders, Sophia Loren, Alain Delon, Catherine Deneuve, Vanessa Redgrave, Claudia Cardinale, Nicolas Cage sau Geraldine Chaplin.

Citește și:

În urmă cu câteva zile echipa festivalului a publicat pe YouTube imagini de la prima ediție, din 2002. Iată-le:

Nici un comentariu

Scrie un comentariu

author photo two

Mihai Prodan

Ziarist din 2001. Licențiat în jurnalism din 2004, master în comunicare din 2006. Specializări la Reuters Londra și Institutul Internațional pentru Jurnalism Berlin.