Anul marilor inaugurări pe șosele: ce autostrăzi și drumuri expres ar putea fi deschise în 2026
ActualitateAdministrațieTop News by Actual de Cluj - ian. 06, 2026 0 232
Anul se anunță un an intens pentru infrastructura rutieră, cu inaugurări importante, dar și cu întârzieri notabile pe unele șantiere majore. Potrivit estimărilor făcute de specialiștii care monitorizează lucrările, Asociația Pro Infrastructură, ritmul va depinde decisiv de mobilizarea constructorilor și de respectarea termenelor asumate contractual.
Asociația a pus pe hartă toate previziunile pentru 2026 la capitolul autostrăzi și drumuri expres (foto Cover).
Pe Autostrada de Centură A0 Nord, secțiunea DN3–DN2, cu o lungime de 8,6 kilometri, nu poate fi finalizată mai devreme de luna iulie, în cel mai optimist scenariu, din cauza faptului că pasajul DN3 peste A0 se află încă la stadiu zero. În schimb, pentru lotul 1 al A0 Nord, între DN1 și DN1A, constructorul Retter este așteptat să dea drumul traficului la final de mai sau început de iunie. Segmentul rămas, dintre DN1A și A1, ar urma să fie deschis în noiembrie de asocierea Pizzarotti–Retter.
Pe Autostrada A7, UMB ar putea deschide circulația pe tronsonul Răcăciuni–Bacău Sud, de peste 21 de kilometri, la final de iunie, dacă își concentrează resursele. Indiferent de deschiderile parțiale, compania este obligată să finalizeze integral A7 între Adjud Nord și Săbăoani, aproape 100 de kilometri, până la sfârșitul lunii august, termen-limită pentru atragerea fondurilor nerambursabile din PNRR. Tot UMB ar putea închide anul în decembrie cu inaugurarea sectorului Săbăoani–Pașcani.
Un alt proiect așteptat este drumul expres DEx6 Galați–Brăila, unde inaugurarea nu este posibilă mai devreme de luna iunie, întârzierea fiind cauzată în principal de podul hobanat peste Siret. Tot în 2026 ar urma să fie bifată o premieră pentru România: deschiderea primului tunel veritabil de autostradă, pe A1, în apropiere de Curtea de Argeș. Tunelul, lung de 1,35 kilometri, parte din tronsonul până la Tigveni, ar putea fi livrat de Porr în iulie–august, cu aproximativ opt luni înainte de termenul contractual.
Pe Autostrada Transilvania, finalul verii sau cel târziu luna septembrie ar putea aduce deschiderea tronsonului Suplacu de Barcău–Chiribiș, executat de Erbașu. Tot pe A3, vi convertoarele Nădășelu și Topa Mică ar putea fi date în circulație la sfârșitul toamnei de constructorul turc Ozaltin, în timp ce UMB ar trebui să finalizeze Nădășelu–Zimbor cel târziu până în vară.
Într-un scenariu ultra-optimist, ar putea fi inaugurat în decembrie și tronsonul Chiribiș–Biharia, ceea ce ar permite circulația exclusiv pe autostradă de la granița cu Ungaria până la Nușfalău. Ar mai rămâne astfel doar 40 de kilometri lipsă din A3, inclusiv tunelul Meseș. Tot în zona optimistă intră și o posibilă deschidere a secțiunii Târgu Mureș–Acățari, parte din A8, o variantă de ocolire sudică extrem de utilă pentru oraș.
În paralel, 2026 ar putea aduce și câteva noi începuturi de șantiere: drumul expres Satu Mare–Oar, primele tronsoane din DEx16 Oradea–Arad, un start timid pe drumul expres Focșani–Brăila, dar și lansarea lucrărilor pe mai multe loturi din Autostrada A8, în special în zonele de câmpie și deal. În schimb, variantele de ocolire rămân un punct slab, cu șanse reduse ca proiecte precum centurile Comarnic sau Blaj să fie finalizate până la finalul anului.
Cu toate întârzierile și devansările, estimările arată că în decembrie 2026 România ar putea ajunge la aproximativ 1.660 de kilometri de autostradă și drum expres în exploatare, mai arată Asociația Pro Infrastructură. „Mai important decât cifra în sine este faptul că rețeaua din afara Arcului Carpatic începe să se lege coerent, cu rute lungi și continue între marile orașe și un inel complet de ocolire a Capitale”, mai adaugă Asociația.
