Clujul e județul din țară cu cele mai multe firme înființate de către debutanți, la mare distanță de restul
Economie by Actual de Cluj - dec. 13, 2021 0 116
Clujul e județul din țară cu cele mai multe firme înființate de către debutanți, așa-numitele SRL-D-uri, după cum arată evidențele Registrului Comerțului.
În Cluj au fost înființate până acum peste 5.600 de astfel de firme, de departe cele mai multe din țară, cu excepția Bucureștiului. E vorba mai exact de 5.644 de astfel de firme, considerabil peste restul județelor, unde au fost înființate cel mult aproximativ două mii de astfel de firme, și la mică distanță de București, unde figurează 6.500 de SRL-D-uri. Dintre acestea, 4.800 sunt încă în funcțiune, în vreme ce peste opt sute au fost radiate. Clujul e urmat la mare distanță de Timiș cu 2.700 de astfel de firme și Maramureș cu 2.400.
Societățile cu răspundere limitată pentru debutanți (SRL-D) pot fi deschise din 2011, de către întreprinzătorii debutanți în afaceri. SRL-D-urile au acest statut – și câteva facilități oferite de lege – timp de trei ani de la data înființării. SRL-D-urilor, Statul le oferă credite nerambursabile de până la 10.000 de euro dintr-un plan de afaceri, ce pot fi cerute de tineri ce își deschid prima afacere. Totodată, SRL-D-urile sunt scutite de la plata contribuțiilor sociale datorate de angajatori pentru veniturile a cel mult patru angajați.
Nici un comentariu
Scrie un comentariu
Articole similare
-
VIDEO/Metroul Clujului, fără muncitori pe șantier: acuzații că lucrările au stagnat și presiuni pentru explicații de la Primărie
apr. 17, 2026 0
-
Peste 350 de apartamente propuse pe o fostă platformă industrială în Apahida/Proiectul, aprobat cu noi condiționări de comisia de urbanism a Consiliuluilui Județean Cluj, după reducerea înălțimii și cedarea de teren pentru școală și parc public
apr. 17, 2026 0

