Tags Posts tagged with "program u bt"

program u bt

by -
0 88

U-BT  va mai juca în luna octombrie un singur meci pe teren propriu, în 18 octombrie, în Sala Sporturilor ”Horia Demian”, în FIBA Europe Cup. Adversara se va stabili miercuri seara între Istanbul BBSK (Turcia) și Khimik Yuhzne (Ucraina).

Meciul U-Banca Transilvania – Dinamo București, programat în 21 octombrie la Cluj-Napoca, se va disputa la București, Universitatea cerând rocadă tur/retur.

Iată programul echipei de seniori în luna octombrie:

Vineri, 13 octombrie: Timba Timișoara – U-Banca Transilvania (Liga Națională, la Timișoara)
Miercuri, 18 octombrie: U-Banca Transilvania – Istanbul BBSK / Khimik (FIBA Europe Cup, la Cluj, Sala Sporturilor ”Horia Demian”)
Sâmbătă, 21 octombrie: Dinamo București – U-Banca Transilvania (Liga Națională, la București, rocadă tur/retur)
Miercuri, 25 octombrie: Dinamo Tblisi – U-Banca Transilvania (FIBA Europe Cup, la Tblisi)
Sâmbătă, 28 octombrie: CSU Sibiu – U-Banca Transilvania (Liga Națională, la Sibiu).

by -
0 264

Noul sezon al Ligii Naționale de Baschet Masculin (LNBM) va debuta în data de 7 octombrie.

U-Banca Transilvania va întâlni în prima etapă pe BCM U Pitești, meciul urmând a avea loc la Cluj-Napoca.

Iată programul complet al turului LNBM pentru U-Banca Transilvania:

Etapa 1: U-Banca Transilvania – BCM U Pitești
Etapa 2: BC Timba Timișoara – U-Banca Transilvania
Etapa 3: U-Banca Transilvania – CS Dinamo București
Etapa 4: BC CSU Sibiu – U-Banca Transilvania
Etapa 5: U-Banca Transilvania – BC Mureș Târgu Mureș
Etapa 6: CS Politehnica Iași – U-Banca Transilvania
Etapa 7: U-Banca Transilvania – CSM CSU Oradea
Etapa 8: Steaua CSM EximBank București – U-Banca Transilvania
Etapa 9: SCM U Craiova – U-Banca Transilvania
Etapa 10: U-Banca Transilvania – CS Phoenix Galați
Etapa 11: BC SCM Timișoara – U-Banca Transilvania

Sistemul de disputare al LNBM rămâne neschimbat față de ediția precedentă, respectiv după încheierea returului se va juca tur-retur între locurile 1-6, respectiv 7-12, urmând să se stabilească poziția fiecărei echipe înaintea Play-Off-ului.

by -
0 67

U-Banca Transilvania a încheiat prima fază a grupelor FIBA Europe Cup cu o victorie la Larnaca, în fața echipei Petrolina AEK.

Petrolina AEK Larnaca – U-Banca Transilvania 66-71 (17-21, 9-9, 17-24, 23-17). Echipa clujeană e calificată în faza a doua a competiției, fiind repartizată în Grupa 0 a FIBA Europe Cup,  alături de echipele: Pau-Lacq-Orthez (Franța), Alba Fehérvár (Ungaria), BK Pardubice (Cehia).

În principiu ziua meciului este miercuri, însă se poate juca și marți sau joi la cererea echipelor și cu aprobarea FIBA, menționează u-bt.ro. “În cel mai scurt timp vom anunța sala în care vom juca, ora și datele de disputare ale partidelor de pe teren propriu”,  mai precizează site-ul oficial al clujenilor.
Etapa 1: Miercuri, 14 decembrie 2016

Pau-Lacq-Orthez (Franța) – BK Pardubice (Cehia )
Alba Fehérvár (Ungaria) – U-BT Cluj Napoca (România)

Etapa 2: Miercuri, 21 decembrie 2016

U-BT Cluj Napoca (România) – Pau-Lacq-Orthez (Franța)
BK Pardubice (Czech Republic) – Alba Fehérvár (Ungaria)

Etapa 3: Miercuri 4 ianuarie 2017

Pau-Lacq-Orthez (Franța) – Alba Fehérvár (Ungaria)
U-BT Cluj Napoca (România) – BK Pardubice (Czech Republic)

Etapa 4: Miercuri, 11 ianuarie 2017

BK Pardubice (Czech Republic) – Pau-Lacq-Orthez (Franța)
U-BT Cluj Napoca (România) – Alba Fehérvár (Ungaria)

Etapa 5: Miercuri, 18 ianuarie 2017

Pau-Lacq-Orthez (France) – U-BT Cluj Napoca (România)
Alba Fehérvár (Ungaria) – BK Pardubice (Czech Republic)

Etapa a 6: Miercuri 25 ianuarie 2017

Alba Fehérvár (Ungaria) – Pau-Lacq-Orthez (France)
BK Pardubice (Czech Republic) – U-BT Cluj Napoca (România)

În optimile de finală ale FIBA Europe Cup se califică locul I din fiecare din cele șase grupe și cele mai bune două locuri 2. De asemenea din Basketball Champhions League vor mai veni 8 echipe. În faza următoare se va juca eliminatoriu, tur-retur.

Iată celelalte 5 grupe ale FIBA Europe Cup:

Grupa K: Elan Chalon (Franta), Gaziantep (Turcia), Sodertalje Kings (Suedia), BC Mureș (România)

Grupa L: BCM Gravelines (Franța), Demir Insaat (Turcia), Antwerp Giants (Belgia), Prievidza (Slovacia)

Grupa M: Telekom Baskets Bonn (Germania), Prienu-Birstono (Lituania), Redwell Gunners (Austria), Apoel (Cipru)

Grupa N: Nanterre 92 (Franța), Tsmoki Minsk (Belarus), Bnei Herzliya (Israel) , Kormend (Ungaria)

Grupa P: Lukoil Academic (Bulgaria) , Donar Groningen (Olanda) BC Enisey (Rusia), SL Benfica (Portugalia)

by -
0 107

U-Banca Transilvania va juca 13 meciuri meciuri oficiale în lunile octombrie și noiembrie, dintre care 7 pe teren propriu și 5 în deplasare, a anunțat site-ul oficial al echipei.

Patru dintre aceste 7 meciuri de pe teren propriu se vor juca în Sala Sporturilor ”Horia Demian”.

Programul echipei:

Sâmbătă, 15 octombrie, ora 19.00: U-Banca Transilvania – BCM U Pitești (Sala Polivalentă, netransmis, Liga Națională)
Miercuri, 19 octombrie, ora 19.00: U-Banca Transilvania – BK Peja (Sala “Horia Demian”, grupa G, FIBA Europe Cup)
Sâmbătă, 22 octombrie: CSU Sibiu – U-Banca Transilvania (la Sibiu, Liga Națională)
Miercuri, 26 octombrie: Gaziantep – U-Banca Transilvania (Turcia, grupa G, FIBA Europe Cup)
Sâmbătă, 29 octombrie: U-Banca Transilvania – Olimpic Baia Mare (Sala Polivalentă, Liga Națională)
Miercuri, 2 noiembrie: U-Banca Transilvania – Petrolina AEK Larnaca (Sala Polivalentă, grupa G, FIBA Europe Cup)
Sâmbătă, 5 noiembrie: Steaua CSM Eximbank București – U-Banca Transilvania (București, Liga Națională)
Miercuri, 9 noiembrie: KB Peja – U-Banca Transilvania (Kosovo, grupa G, FIBA Europe Cup)
Sâmbătă, 12 noiembrie: U-Banca Transilvania – CSM U Craiova (Sala Sporturilor “Horia Demian”, Liga Națională)
Miercuri, 16 noiembrie: U-Banca Transilvania – Gaziantep (Sala Sporturilor “Horia Demian”, grupa G, FIBA Europe Cup)
Sâmbătă, 19 noiembrie: Phoenix Galați – U-Banca Transilvania (Galați, Liga Națională)
Miercuri, 23 noiembrie: Petrolina AEK Larnaca – U-Banca Transilvania (Cipru, grupa G, FIBA Europe Cup)
Sâmbătă, 26 noiembrie: U-Banca Transilvania – CSM CSU Oradea (Sala Sporturilor “Horia Demian”, Liga Națională)