„U” Cluj îşi continuă visul, după 2-0 cu Oţelul Galaţi. Munteanu: Rezultatul a fost viciat!

Sport by Actual de Cluj - oct. 19, 2024 0 122

Universitatea Cluj i-a provocat prima înfrângere Oţelului şi rămâne pe primul loc fără emoţii. Clujenii au rezolvat meciul în partea a doua.

După o prima repriză săracă, fără nici o ocazie de gol şi cu doar un şut pe spaţiul porţii trimis de Teles, de la Galaţi, cele două echipe au arătat mai mult în partea secundă.

Gazdele au primit penalti la un henţ al lui Zivulic şi după intervenţia VAR, iar Dan Nistor a deschis scorul transformând lovitura de pedeapsă în minutul 61. După opt minute, clujenii au majorat diferenţa prin Mamdou Thiam, care a profitat de o minge respinsă de portarul Iustin Popescu şi a înscris cu capul. Oaspeţii au ratat o bună ocazie în minutul 90+2, când goalkeeperul clujean Gertmonas a scos şutul lui Răzvan Tănasă.

S-a terminat 2-0 pentru Universitatea, care se menţine pe locul 1, cu 26 de puncte, cu 6 peste Universitatea Craiova, ocupanta locului secund, care are şi un meci mai puţin disputat.

„Nu sunt supărat pentru că mă bucur pentru cei care se bucură pentru acest rezultat! Toată lumea se aştepta ca Oţelul să piardă. Eu consider că acest rezultat a fost viciat. Felicit echipa adversă că şi-a atins obiectivul, nu pot să spun că a câştigat nemeritat, pentru că echipa noastră a jucat fără trei-patru jucători, adică jucătorii care nu s-au ridicat la nivelul lor obişnuit. Trebuia să vină şi acest moment! Poate camera VAR la noi este invers pusă, poate a bătut soarele în camera VAR şi nu s-a văzut împingerea jucătorului meu. Eu cred că acel penalti a decis… poate o fi fost corect. Doar Dumnezeu ştie! Să vedem unde putem să ajungem cu această echipă. Probabil foarte multă lume în România, care comenteaza fotbal, se bucură de această înfrângere. Nu trebuie să simt eu, se vede la cum s-a desfăşurat meciul de pe teren. Va fi foarte greu să rămânem la acest nivel dacă partenerii noştri nu vin lângă noi ca să plătească jucătorii, sunt lucruri care afectează. Banii care au fost promişi nu au fost primiţi”, a declarat Dorinel Munteanu după meci.

U Cluj (4-3-1-2): Gertmonas – Boboc, Van Der Werff, I. Cristea, Briz – Silaghi, Simion, Bic – Chipciu – Nistor, Thiam

Rezerve: Gorcea, Oancea, Mitrea, Codrea, Popescu, Oaidă, Rață, Bota, Tchassem Miranyan, Pereira, Blănuță

Antrenor Ioan Ovidiu Sabău

Oțelul (4-3-3): I. Popescu – Maftei, Zivulic, Stevanovic, M. Silva – Cisotti, Lameira, Teles – Maciel, Juric, Al. Pop

Rezerve: Dur-Bozoancă, Adăscăliței, Rus, Gallo, Tomasevic, Zhelev, Neagu, Tănasă, N.Roșu, Duric, Andronache, Angha