Doi clujeni acuzați de trafic de droguri de mare risc
Actualitate by Actual de Cluj - nov. 26, 2025 0 20
Doi clujeni sunt acuzați de procurorii antidrog de trafic de droguri de mare risc.
Azi polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Cluj – Napoca, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Cluj, au pus în aplicare trei mandate de percheziție domiciliară, în județul Cluj, într-un dosar penal cu obiect săvârșirea infracțiunii de trafic de droguri de mare risc. Anchetatorii susțin că au dovezi că în mod repetat, din noiembrie anul trecut și până acum, cei doi bărbați ar fi procurat, deținut și vândut, în Cluj-Napoca, diferite cantități de droguri de mare risc sub formă de substanțe cristaline – 4-CMC, 2MMC și 2CMC -, cu sume cuprinse între 500 și 4.000 de lei la o tranzacție.
4-CMC (4-Clorometcatinonă) este o catinonă sintetică – adică un drog sintetic – din categoria „legal highs”/„designer drugs”, structurată chimic similar cu mefedrona. Este utilizată recreațional pentru efecte stimulante și empatogene, însă este asociată cu riscuri semnificative, precum tahicardie, anxietate, hipertermie și potențial neurotoxic. Datele despre siguranță sunt limitate, iar compușii de acest tip prezintă variații mari de puritate și pot provoca reacții grave chiar la doze mici.
2-CMC (2-Clorometcatinonă) este o catinonă sintetică din aceeași familie cu 4-CMC, dar cu atomul de clor în poziția 2. Este raportată ca având efecte stimulante moderate până la puternice, însă lipsa datelor clinice face dificilă evaluarea riscurilor reale. Ca multe droguri sintetice, poate produce efecte adverse severe, inclusiv anxietate intensă, tahicardie, hipertermie și probleme neuropsihiatrice, iar consumul este considerat periculos datorită variabilității compoziției și lipsei controlului de calitate.
2-MMC (2-Metilmetcatinonă) este o altă catinonă sintetică structurată asemănător cu 3-MMC și mefedrona (4-MMC), fiind cunoscută pentru efecte stimulante și euforizante. Profilul farmacologic nu este bine documentat, iar utilizarea sa implică riscuri precum creșterea tensiunii arteriale, agitație, insomnie, precum și posibile efecte toxice asupra sistemului cardiovascular și nervos. Fiind o substanță puțin studiată, reacțiile imprevizibile sunt frecvente.
Mefedrona (4-MMC sau 4-metilmetcatinonă) este o catinonă sintetică cu efecte stimulante și empatogene, apărută pe piața drogurilor sintetice la sfârșitul anilor 2000. Este chimic înrudită cu amfetaminele și cu catinona naturală din planta khat. A fost folosită recreațional pentru efecte de euforie, creșterea energiei, sociabilitate și stimularea percepțiilor senzoriale.
Totuși, mefedrona este considerată periculoasă, fiind asociată cu efecte adverse precum tahicardie, hipertensiune, anxietate, agitație, hipertermie, comportament compulsiv și risc crescut de supradozaj. În numeroase țări, inclusiv în UE, este substanță controlată, ilegală de produs, vândut sau consumat. Dat fiind că este adesea obținută din surse nesigure, riscul de contaminare și variația dozelor este foarte mare.
UPDATE ora 17.10 Până la ora publicării acestui update nu fusese nimeni reținut după audieri.
