Clujul primește 120.000 de euro pentru un proiect european de prevenire a adicțiilor
ActualitateAdministrație by Actual de Cluj - ian. 14, 2026 0 62
Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Cluj implementează proiectul Erasmus+ „Generații fără adicții – Construind o comunitate incluzivă”, un program european dedicat prevenirii, intervenției și recuperării persoanelor afectate de adicții. Proiectul se va derula pe 24 de luni și beneficiază de un buget total de 120.000 de euro, finanțare care va susține dezvoltarea serviciilor sociale și consolidarea competențelor profesioniștilor din domeniu.
Inițiativa vizează crearea și implementarea de modele de bune practici, diversificarea și adaptarea serviciilor pentru persoanele afectate de adicții și promovarea rezultatelor proiectului la nivel internațional. Proiectul este realizat în parteneriat cu organizații specializate din Italia și Grecia, facilitând schimbul de experiență și dezvoltarea unei rețele europene de cooperare în domeniul social.
Printre obiectivele principale se numără dezvoltarea competențelor grupului țintă pentru furnizarea de servicii de calitate, organizarea de intervenții directe și sesiuni de formare, precum și implicarea comunității, a familiilor și a specialiștilor în crearea unui mediu suportiv pentru persoanele confruntate cu adicții.
Pentru a marca debutul proiectului și a atrage atenția asupra problematicii adicțiilor, DGASPC Cluj va organiza un Flash Mob de promovare pe 15 ianuarie 2026, la Aeroportul Internațional „Avram Iancu” Cluj, în colaborare cu Studioul de Dans Frizzante, cu participarea tinerilor, voluntarilor și specialiștilor implicați în proiect
