Închide

Atelier internațional de studiu al peșterilor de gheață, 2 profesori din Cluj trag un semnal de alarmă: foarte probabil ghețarii dispar din Europa în următoarele decenii

Actualitate by Actual de Cluj - feb. 05, 2026 0 37

Institutul de Speologie ”Emil Racoviță” din Cluj al Academiei Române organizează cea de-a 11-a ediție a Atelierului Internațional de Studiu al Peșterilor cu Gheață.

Atelierul internațional de lucru dedicat studiului peșterilor cu gheață și ghețarilor subterani are loc între 8 și 14 februarie. Desfășurat în localitatea Ghețari din județul Alba, evenimentul reunește participanți din Austria, Croația, Franța, Grecia, Islanda, Macedonia de Nord, România, Slovacia, Slovenia, Spania, Ungaria și Statele Unite ale Americii, care vor aborda subiecte privitoare la peșterile cu gheață, precum și la ghețarii de pietre și de suprafață din întreaga lume. ”Lucrările vor viza studii de dinamică a ghețarilor, de investigare a rolului acestora în alimentarea cu apă a acviferelor, studii paleoclimatice și biologice, acestea din urmă ajutând la înțelegerea biodiversității din peșteri și a mecanismelor fiziologice de adaptare a speciilor de nevertebrate cavernicole la temperaturi scăzute”, arată organizatorii.

Prelegerile vor fi urmate de vizite de cercetare în Peștera Ghețarul de la Scărișoara, cu scopul studierii dinamicii gheții în ultimul an și al colectării de probe pentru analize geochimice, geocronologice și biologice. Măsurătorile se produc în contextul fenomenului de topire accelerată a gheții în Peștera Ghețarul de la Scărișoara, ritmul de topire fiind, în prezent, mai mare decât oricând în ultimii 100 de ani, de când există măsurători. Potrivit cercetătorilor Aurel Persoiu și Sanda Iepure ”observațiile vor pune în evidență situația dramatică a ghețarilor (de suprafață și din subteran), a căror topire accentuată din ultimii ani va duce, foarte probabil, la dispariția lor completă din Europa în următoarele decenii”.

Persoiu este cercetător în cadrul Institutului de Speologie iar Sanda Iepure este conferențiar în cadrul Facultății de Biologie și Geologie a UBB.

Nici un comentariu

Scrie un comentariu