Artist grafic școlit la Cluj expune în Budapesta
Cultură by Actual de Cluj - iun. 24, 2015 0 320
Un artist plastic școlit la Cluj vernisează expoziţie personală de grafică la Institutul Cultural Român din Budapesta.
E vorba de graficianul Onisim Colta, ce își deschide expoziția pe simezele din strada Izso 5, între 29 iunie și 29 iulie. Vernisajul expoziţiei e programat în 29 iunie la ora 19, în prezenţa artistului plastic.
Onisim Colta – S-a născut în 1952 la Baia Sprie, Judeţul Maramureş. În 1976 a absolvit Academia de Arte Vizuale „Ion Andreescu” din Cluj-Napoca, secţia pictură, clasa prof. Paul Sima. În 2006 obţine titlul de Doctor în Arte Vizuale – Universitatea de Arte şi Design, Cluj Napoca.
În perioada 1994-1998 este preşedinte al Filialei Arad a UAP, din 1998 vicepreşedinte al aceleiaşi filiale, din 2000 redactor artistic al Revistei „Arca”. Participă anual la expoziţii internaţionale de grup în Ungaria, Iugoslavia şi Germania. Lucrările sale au făcut obiectul mai multor expoziţii personale de la Atena, Aachen, Budapesta şi Agadar (Maroc).
Opere semnate de Onisim Colta pot fi regăsite şi în numeroase muzee şi colecţii particulare din lume.
Nici un comentariu
Scrie un comentariu
Articole similare
-
13 milioane de lei pentru instituții de cultură din Cluj, adică 2,6 milioane de euro, banii vin de la Guvern, decizia a fost luată azi / 70% merg la Filarmonică
iun. 16, 2026 0
-
Șofer din Florești condamnat la 2 ani pentru conducere sub influența alcoolului, era la limita comei pe cel mai periculos drum din Cluj
iun. 16, 2026 0
