Închide

Sute de polițiști noi pe străzi după ce a 27-a promoție de elevi ai Școlii de Poliție ”Septimiu Mureșan” a absolvit azi. Luni, deja, se prezintă la post

Actualitate by Actual de Cluj - iun. 26, 2026 0 36

absolventi scoala de politie septimiu muresanu iunie 2026

Sute de polițiști noi pe străzi după ce a 27-a promoție de elevi ai Școlii de Poliție ”Septimiu Mureșan” a absolvit azi. Luni, deja, ”intră în pâine”.

A 27-a promoție de elevi ai Şcolii de Agenţi de Poliţie „Septimiu Mureşan” Cluj-Napoca a absolvit azi, cu specializarea Ordine Publică. „Jur să respect Constituţia, drepturile şi libertăţile fundamentale ale omului, să aplic în mod corect şi fără părtinire legile ţării, să-mi îndeplinesc cu răspundere şi bună credinţă îndatoririle ce-mi revin funcţiei şi să păstrez secretul profesional. Aşa să-mi ajute Dumnezeu!”, a fost jurământul rostit de cei 288 de tineri agenți de poliție.

La festivitatea de azi au participat chestorul-șef de poliție Valentin Minoiu – director general adjunct al Direcției Generale Management Resurse Umane din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, comisarul-șef de poliție Alexandru-Ionuț Leuțu-Cotroceanu – împuternicit director al Direcției de ordine Publică din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, oficialități de la nivel judeţean și local, numeroși parteneri educaţionali ai şcolii precum și familiile absolvenților.

Cu media generală de absolvire de 9,85, agentul de poliție Andrei Bozbiciu, din județul Bistrița-Năsăud, este șeful promoției Iunie 2026. Îl secondează agentele de poliție Amalia-Daria Ciurba, din județul Mureș, și Iasmina-Denisa Pașca, din județul Satu Mare, ambele având media 9,81.

Azi au absolvit la Cluj-Napoca 288 de agenți de poliție – 54 de fete și 234 de băieți. Aceștia se vor prezenta la unitățile la care au fost repartizați luni, 29 iunie.

Nici un comentariu

Scrie un comentariu