Fosta Superbet, a milionarului Sacha Dragic, cumpără firmă la Cluj, angajează 50
Economie by Actual de Cluj - iun. 25, 2026 0 42
Super Technologies, grupul de pariuri sportive și tehnologie cunoscut anterior sub numele Superbet, a anunțat achiziția Crafting Technologies, o firmă de software din zona Cluj-Napoca. Tranzacția urmează să fie finalizată după obținerea aprobărilor necesare.
Compania, înregistrată ca Crafting Software Innovation SRL, a fost fondată în 2015 și are sediul în Florești, lângă Cluj-Napoca. S-a specializat în programare funcțională în limbajele Erlang și Elixir, folosite în special pentru platforme de plăți și sisteme distribuite de mare performanță. Conform datelor financiare de la Ministerul Finanțelor, firma a înregistrat în 2025 o cifră de afaceri de 23,6 milioane de lei — în creștere cu circa 34% față de anul anterior — și un profit net de 2,3 milioane de lei, în scădere cu circa 23%. Avea 17 angajați.
Prin această achiziție, Super intenționează să deschidă un hub tehnologic în România, completând centrele existente din Croația, Spania, Olanda, Marea Britanie și Brazilia, unde lucrează în prezent peste 900 de ingineri. Compania anunță că va scoate la concurs un prim val de 50 de posturi noi la Cluj.
Super Technologies a fost fondată de Sacha Dragic, un antreprenor sârb stabilit în România. Dragic a înființat Superbet în 2008 și a condus compania ca CEO până în 2019. S-a întors în fruntea grupului ca co-CEO în septembrie 2024, iar de la 1 ianuarie 2026 este singurul CEO al companiei. Prin intermediul vehiculelor de investiții Hellen’s Rock Capital, Mozaik Investments și D Moonshots, Dragic este activ și în fintech, media, sănătate și imobiliare.
Super are piețe comerciale în Brazilia, Belgia, Polonia, România, Grecia și Serbia. În 2019, fondul de investiții Blackstone a intrat ca acționar minoritar cu 175 de milioane de euro, iar în 2025 compania a încheiat un acord de refinanțare de 1,3 miliarde de euro cu Blackstone și HPS Investment Partners.
