Închide

Reduceri masive la CFR Cluj. Clubul a renunțat la fotbalistul lăudat de Pancu

SportTop News by Actual de Cluj - iun. 14, 2026 0 57

CFR Cluj reduce masiv cheltuielile, după ce datoriile clubului au crescut vertiginos. De altfel, clujenii au interdicție la transferuri din acest motiv și au fost amendați cu 200.000 de euro de UEFA.

Echipa lasă impresia că se destramă. Proaspăt convocat de Hagi la națională, Matei Ilie (23 de ani) va fi cedat pentru o sumă derizorie, aproximativ 500.000 de euro, la Kasimpasa, în Turcia. Mai mult, clubul i-a reziliat contractul atacantului Alibek Aliev, despre care Pancu a spus în timpul mandatului său că e „cel mai reușit transfer făcut de clujeni”.

Patronul Varga nu e de acord.

„Eu i-am dat drumul lui Alibek Aliev. Schimbăm strategia. Am pățit prea multe în ultima perioadă, din cauza faptului că am fost plecat de lângă club. Au fost aduși tot felul de jucători pe care i-am plătit și când au venit și când au plecat. Așa a fost și cu Alibek Aliev, care avea undeva la 20.000 de euro salariu.Nu și-a meritat banii! A dat 5 goluri, nu 20! Nu mai vreau să fac asemenea prostii. Să țin jucători care nu rup gura târgului și iau o grămadă de bani. Nu se mai poate așa. Prefer să dau salariu normal și bonus mare. Am câștigat campionatul, jucăm în Champions League, atunci da, primești bani mulți.Nu se poate numai ca Neluțu să piardă și ei să câștige. Tot ce înseamnă cheltuieli mari se schimbă, tăiem de la rădăcină. Vrei să câștigi bani la CFR, atunci trebuie să faci performanță. Nu se mai poate ca eu să plătesc și la final tot eu să rămân cu paguba. Ajunge!”, a transmis Ioan Varga, potrivit digisport.ro.

Deocamdată clubul nu are oficial nici antrenor și e posibil că în perioada următoare să mai fie vânduți Korenica și Biliboc.

Nici un comentariu

Scrie un comentariu