Absolventă de facultate la 90 de ani
Educaţie by Actual de Cluj - iun. 11, 2026 0 22
O femeie de 90 de ani din Cluj a absolvit facultatea marți – la decenii de când a dat examenul de admitere.
Marți la Facultatea de Teologie Ortodoxă a universității ”Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca a avut loc Festivitatea de Absolvire a Promoției 2026. A atras atenția prezența unei absolvente de 90 de ani. Amalia-Susana Tușa (Lupaș-Birza – în fotografie pe scaun), absolventă a specializării Teologie Didactică din cadrul Facultății de Teologie Ortodoxă a UBB, s-a aflat printre absolvenți la venerabila vârstă de 90 de ani.
Inedit, aceasta e greco-catolică practicantă, dar a absolvit facultatea de teologie ortodoxă. Este cea mai vârstnică studentă a UBB și, potrivit datelor publice, cea mai vârstnică studentă din România. Născută la Cluj, în 14 februarie 1936, a absolvit liceul cu media generală 10, însă regimul comunist i-a întrerupt visul de a urma studii universitare, după condamnarea politică a tatălui său. Abia în anul 2023, la vârsta de 87 de ani, s-a înscris la facultate, pe care a absolvit-o în această săptămână.
Potrivit declarațiilor sale publicate de NewsUBB, portalul de știri al Universității Babeș-Bolyai, a fost exclusă chiar din sala unui examen de admitere: „Originea socială conta enorm atunci. Din cauza asta nu am putut face facultatea la timp. Am fost dată afară chiar din examenul de admitere”. Abia în 2023, la vârsta de 87 de ani, Amalia-Susana Tușa s-a înscris la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca.
