Închide

Cămin de vârstnici din Cluj controlat de DSP cu Poliția, amenzi de mii de euro

ActualitateSănătate by Mihai Prodan - mai 30, 2026 0 3

Un cămin de vârstnici din Cluj a fost ”călcat” de Poliție și de DSP Cluj, controlul s-a soldat cu amenzi de mii de euro.

E vorba de o acțiune comună de control a Direcției de Sănătate Publică la solicitarea și împreună cu Poliția din Cluj la Căminul de vârstnici Asociația Capernaum din comuna clujeană Buza, derulat anul trecut. Controlul a vizat respectarea condițiilor de igienă și de funcționalitate. Cu ocazia controlului s-au constatat mai multe neconformități – nu se respecta modul de păstrare al alimentelor în spațiile frigorifice din dotare și probele de alimente nu erau păstrate conform prevederilor legale. Amenda dată a fost substanțială, 15.000 de lei, adică trei mii de euro.

Aceasta a fost singura acțiune comună a DSP Cluj cu Poliția anul trecut la căminele de vârstnici din județ.

Dintre toate cele peste 1.200 de controale efectuate de Serviciul de Control în Sănătate Publică al DSP Cluj în 2025, unul singur a necesitat prezența Poliției: cel de la căminul pentru persoane vârstnice aparținând Asociației Capernaum din comuna Buza, strada Principală, nr. 385A. Este un detaliu aparent minor în raportul anual al instituției, îngropat la pagina 65 într-o enumerare de acțiuni comune cu alte autorități.


La ce se referă aceste contravenții:

HG nr.857/2011

Art. 41 – Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 3.000 lei pentru persoanele
fizice, respectiv cu amendă de la 5.000 lei la 10.000 lei pentru persoanele juridice următoarele fapte:
lit. e – ”nerespectarea în unităţile de alimentaţie publică şi colectivă, în cazul meselor organizate, a obligaţiei de a păstra câte o probă din fiecare fel de mâncare servit timp de 48 de ore în spatii frigorifice, în recipiente curate, acoperite şi etichetate”.

Art. 43 – Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei şi 2.000 lei pentru persoanele
fizice, respectiv cu amendă de la 10.000 lei la 25.000 lei pentru persoanele juridice următoarele fapte:

lit. b – ”nerespectarea măsurilor prevăzute de normele de igienă în vigoare privind prepararea, păstrarea, depozitarea, transportul şi servirea produselor alimentare”.

Controlul a fost efectuat la solicitarea și împreună cu reprezentanții Inspectoratului de Poliție Cluj-Napoca, ceea ce înseamnă că semnalele despre situația din acel cămin au ajuns și la organele de poliție, nu doar la DSP. Nu reiese din raport cine a sesizat Poliția sau care au fost circumstanțele exacte ale intervenției comune, însă prezența polițiștilor alături de inspectorii sanitari la un control este suficient de neobișnuită pentru a atrage atenția.


Ce au găsit inspectorii este consemnat sec, în stilul arid al rapoartelor oficiale. Neconformitățile constatate au vizat modul de păstrare al alimentelor în spațiile frigorifice din dotare, care nu respecta prevederile legale, și absența păstrării probelor de alimente conform procedurilor obligatorii. Pe lângă acestea, au fost identificați șapte litri de lapte fără elemente de identificare, adică lapte fără etichetă, fără date de proveniență, fără termen de valabilitate. Au mai fost descoperite 30 de bucăți de dispozitive medicale pentru sondaj urinar cu termenul de valabilitate expirat. Toate produsele neconforme au fost scoase din consum sau din uz.


Sancțiunea aplicată a fost o amendă contravențională în valoare de 15.000 de lei, emisă conform HG nr. 857/2011, articolele 41/e și 43/b, care vizează nerespectarea condițiilor de păstrare a alimentelor și a probelor de alimente. Este cea mai mare amendă individuală aplicată unui singur operator dintr-un control la un cămin de vârstnici în 2025, conform raportului DSP.

Asociația Capernaum funcționează în localitatea Buza din județul Cluj, o comună situată la câteva zeci de kilometri de Cluj-Napoca. Căminul a fost construit cu fonduri europene, prin Primăria comunei Buza, care a accesat bani pe Măsura 3.2.2, iar Asociația Capernaum a fost partenerul local al primăriei în acest proiect. Unitatea a primit primul rezident în decembrie 2017.

În cadrul acțiunii tematice de control desfășurată în octombrie 2025, la solicitarea Ministerului Sănătății, au fost verificate 9 centre rezidențiale pentru adulți și vârstnici, dintre care mai multe cu neconformități semnificative. Căminul Asociației Casa Betsaida a primit singura altă amendă din această acțiune, de 6.000 de lei, pentru condiții igienico-sanitare deficitare în spațiile de cazare, temperaturi necorespunzătoare în dormitoare, proceduri de curățenie neactualizate, date medicale ale beneficiarilor neînregistrate corect în registrul de consultații și gestionare necorespunzătoare a deșeurilor medicale.

Alte cămine au primit doar măsuri cu termene de remediere: Asociația Casa Raisa și Asociația Dorina Palace nu aveau amenajat corespunzător izolatorul pentru bolnavii cu boli transmisibile, iar Asociația Sf. Sava Gotul și Asociația Casa Greta prezentau neconformități privind grupurile sanitare, ascensorul adaptat și spațiile pentru activități social-culturale.

Să menționăm în acest context că un alt control al DSP Cluj la un cămin de vârstnici din Cluj a implicat numeroase alte autorități: reprezentanți ai ITM, AJPIS, Direcția de Asistență Socială, Inspectoratul de Poliție Cluj-Napoca urmarea solicitării Poliției Municipiului Cluj-Napoca-Secția 7 la un Cămin pentru persoane vârstnice, Theodora din Cluj-Napoca, de pe strada Timișului. Problemele constatate au fost însă nesemnificative: s-au constatat neconformități în relație cu înscrisuri medicale incomplete, motiv pentru care s-au impus termene și responsabilități și s-a aplicat totuși o amendă, de 1.000 de lei. conform HG 857/2011, art. 32, litera a – ”lipsa documentelor care atestă serviciile medicale acordate pacienţilor”. Amenda dată e minimul permis de lege pentru un contravenient persoană fizică, cea pentru persoane juridice fiind de zece ori mai mare.

Prin urmare, amenda de 15.000 de lei de la Capernaum Buza este cea mai severă sancțiune financiară aplicată unui cămin de vârstnici în 2025 în județul Cluj conform raportului DSP. Diferența de tratament reflectă și contextul diferit al celor două controale: unul efectuat cu Poliția, la sesizare, celelalte – în cadrul unei acțiuni tematice planificate.


Nu este prima dată când căminele de vârstnici din județul Cluj intră în vizorul autorităților cu nereguli grave. La sfârșitul anului 2024, ITM Cluj a efectuat controale la 11 centre rezidențiale, a găsit angajați la muncă fără contract și a aplicat amenzi de 25.000 de lei. Un an mai devreme, în noiembrie 2023, Protecția Consumatorului a evacuat un cămin de vârstnici din Cluj-Napoca, Căminul Johann, după ce a găsit nereguli grave în bucătărie, inclusiv produse fără elemente de identificare și vitrine frigorifice insalubre cu rugină și murdărie acumulată. Amenzile aplicate atunci au fost de 15.000 de lei, aceeași sumă ca la Capernaum Buza, iar beneficiarii au fost obligați să se mute în alte locații în cel mult 30 de zile.


Contextul național este relevant pentru a înțelege ce se întâmplă în căminele de vârstnici din Cluj. În 2023 și 2024, o serie de anchete jurnalistice și controale ale autorităților au scos la iveală situații dramatice în cămine din întreaga țară, culminând cu scandaluri majore care au determinat Ministerul Muncii să publice lista completă a celor 758 de cămine licențiate și să declanșeze un val de controale în toată România. Protecția Consumatorului a aplicat amenzi de o jumătatede milion de euro – 2,26 milioane de lei – în urma unui val de controale naționale la centrele de vârstnici, iar în decembrie 2025 un caz din Timiș a arătat că 70 de bătrâni fuseseră ținuți în condiții improprii după ce azilul unde locuiseră fusese închis de autorități, 10 dintre ei necesitând spitalizare de urgență.

Raportul DSP nu menționează dacă au existat sesizări din partea rezidenților sau a familiilor acestora, dacă au fost identificate victime ale unor eventuale probleme de sănătate legate de condițiile găsite sau dacă au fost luate măsuri administrative dincolo de amendă și scoaterea produselor din consum. Nu se precizează nici dacă ancheta Poliției a continuat după controlul comun, nici dacă Asociația Capernaum a fost ulterior reverificată. Conform raportului, recontrolul efectuat la alte unități cu neconformități a confirmat remedierea acestora, dar nu există o mențiune explicită pentru căminul din Buza.

Capacitatea de control a DSP Cluj, cu 1.200 de controale pe an în toate domeniile – de la restaurante la spitale și de la fântâni publice la saloane de înfrumusețare – rămâne evident insuficientă pentru a supraveghea îndeaproape toate centrele rezidențiale din județ.

În Cluj funcționează un număr de 50 cămine pentru persoane vârstnice, cu o capacitate de 2.108 locuri, dintre care în Cluj-Napoca funcționau în 2024, la data celor mai recente raportări, doar 13 cămine, cu o capacitate de sub cinci sute de locuri, mai exact 497.

Nici un comentariu

Scrie un comentariu

author photo two

Mihai Prodan

Ziarist din 2001. Licențiat în jurnalism din 2004, master în comunicare din 2006. Specializări la Reuters Londra și Institutul Internațional pentru Jurnalism Berlin.