VIDEO Emil Boc avertizează clujenii să nu intre pe gheața lacurilor din oraș: risc major de înec și amenzi de minimum 500 de lei
ActualitateAdministrațieTop News by Actual de Cluj - ian. 22, 2026 1 143
Primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, a transmis joi seara, în 22 ianuarie, un avertisment public ferm, direct de pe malul lacului din cartierul Gheorgheni, prin care îi îndeamnă pe clujeni să nu intre pe gheața lacurilor din oraș. Edilul atrage atenția că, odată cu încălzirea ușoară a vremii din următoarele zile, gheața devine extrem de periculoasă, iar riscul de înec este major.
Aflat în zona lacului din Gheorgheni, Emil Boc a precizat că, deși suprafața este încă înghețată, procesul de dezgheț a început deja, ceea ce face ca folosirea gheții pentru patinaj sau plimbare să fie extrem de riscantă. Primarul a făcut apel la responsabilitate și rațiune, cerând cetățenilor să evite complet aceste zone.
„Începând din seara aceasta și în zilele următoare, vremea se încălzește ușor. Asta înseamnă că lacul care încă este înghețat se va dezgheța. Fac apel la rațiune și vă rog să nu patinați și să nu încercați să folosiți lacul Gheorgheni”, a transmis Emil Boc.
Edilul a subliniat că pericolul este real, nu unul teoretic, amintind de situații petrecute în alte zone din țară, unde incidente similare s-au transformat sau puteau să se transforme în tragedii. „Există risc major de înec. Avem exemple naționale unde s-au întâmplat lucruri care puteau să se transforme în tragedii uriașe. Nu am vrea să le repetăm”, a spus primarul.
Avertismentul este valabil și pentru lacul din Parcul Central, din zona cazinoului, un alt punct frecventat de clujeni în sezonul rece. Potrivit primarului, situația este identică, gheața fiind subțire și instabilă.
„Fac apel la cetățeni să nu folosească nici lacul de lângă cazinou din Parcul Central. Gheața este subțire și periculoasă”, a avertizat Emil Boc.
Primarul a amintit că în aceste zone există semnalizări clare care indică pericolul, interdicția de a patina și riscul de înec, iar acestea trebuie respectate. În plus, nerespectarea regulilor atrage sancțiuni contravenționale.
„Legea este foarte clară. Pentru cei care nu respectă aceste reguli, sancțiunea este amenda, de minimum 500 de lei”, a atras atenția primarul.
Totodată, Emil Boc a anunțat că Poliția Locală Cluj-Napoca va monitoriza activ lacurile din oraș în perioada următoare, pentru a preveni accidentele și pentru a se asigura că reglementările sunt respectate.
Primarul a făcut un apel special către părinți, subliniind că joaca pe gheața subțire poate pune în pericol viața copiilor. „Ne putem juca cu zăpada, dar nu ne putem juca cu gheața subțire și cu pericolul de a ne îneca sau de a pune viețile copiilor noștri în nesiguranță”, a spus acesta.
În final, Emil Boc i-a îndemnat pe clujeni să se bucure de iarnă, dar cu responsabilitate, astfel încât să fie evitate situațiile periculoase și accidentele grave.

pai pe unde sa circule ca trotuarele sunt mai mizerabile si pline de zăpadă si gheata….. de 2 săptămâni…aloooo se aude??????