Vreme extremă în Cluj: 35 de localități fără curent, aproape 1.000 de oameni afectați
Actualitate by Actual de Cluj - ian. 03, 2026 0 324
Numărul localităților din județul Cluj afectate de întreruperi în alimentarea cu energie electrică a crescut semnificativ în urma condițiilor meteo extreme din ultimele ore. Distribuție Energie Electrică România (DEER) a anunțat sâmbătă după-amiază că, pe fondul codurilor portocaliu și galben de vânt puternic, viscol, strat consistent de zăpadă și polei, situația din teren s-a deteriorat față de raportarea anterioară.
Dacă inițial erau afectate 19 localități, numărul acestora a ajuns la 35. În total, 122 de posturi de transformare sau de alimentare sunt nealimentate, iar aproximativ 950 de utilizatori din județul Cluj sunt în prezent fără curent electric.
Sunt afectate localități deservite de linia electrică aeriană de înaltă tensiune LEA 110 kV CFR Călărași–Iernut, printre care se numără Ciucea, Valea Drăganului, Ciocaș, Arghiș, Iacobeni, Batin, zona Unguraș, Moldovenești, Buru, Someșu Rece, Leurzeaua, Baciu parțial, Săliște, Popești, Suceag, Rădaia, Mera, Negreni, Vânători, Ușoiele, Aghireșu parțial, Băgara, Gârbău, Cornești, Viștea, Nădășelu, Sânpaul, Șumurdu, Sârd, Mihăiești, Berind și Topa Mică.
Potrivit reprezentanților DEER, aproximativ 80 de echipe de intervenție acționează continuu în teren pentru remedierea avariilor și limitarea efectelor produse de vremea severă, fiind sprijinite de autoritățile locale și județene. Intervențiile sunt îngreunate de condițiile meteo, însă echipele rămân mobilizate până la restabilirea alimentării cu energie electrică.
