Legea de plată a pensiilor private, care stabilește modul în care românii își vor putea retrage banii, a fost adoptată de Parlament și merge la promulgare: Retragere inițială de doar 30%, iar apoi eșalonare pe 8 ani / Excepție pentru pacienții oncologici și persoanele cu fonduri sub 12 pensii minime
Actualitate by Actual de Cluj - oct. 17, 2025 0 104
Parlamentul a adoptat, miercuri, legea de plată a pensiilor private din România, la 17 ani de la înființarea sistemului. Aceasta reglementează modul în care românii își vor putea retrage banii din pensia privată Pilon 2 și pensia facultativă Pilon 3.
Legea prevede că, la pensie, românii vor putea retrage ca avans doar 30% din suma acumulată, iar restul sumei va fi eșalonată la plată cel puțin 8 ani. Excepție vor face pacienții oncologici și persoanele cu fonduri acumulate mai mici decât de 12 ori valoarea pensiei minime, care vor putea retrage toți banii dintr-o singură tranșă.
În prezent, românii își pot retrage integral banii din pensiile private. După promulgarea legii, acest lucru nu va mai fi posibil, arată economedia.ro.
