Închide

3 angajați dintr-o comună din Cluj, între care secretarul, trimiși în judecată pentru abuz în serviciu

Actualitate by Actual de Cluj - oct. 17, 2025 0 273

Secretarul primăriei din comuna Bonțida acuzat că ar fi măsluit un dosar de angajare a fost trimis în judecată alături de alți colegi din Primărie pentru abuz în serviciu, în urmă cu câteva zile.
Dosarul a fost trimis în judecată la Judecătoria Gherla de către Parchetul de pe lângă instanță, în urmă cu câteva zile. Astfel, în 6 octombrie s-a dispus trimiterea în judecată a secretarului general, a contabilului și a unui referent din primărie pentru abuz în serviciu. Cei trei făceau parte din comisia de concurs pentru ocuparea unei funcții de inspector la registrul agricol. Aceștia sunt acuzați că au lăsat un candidat în concurs cu surse de informare din bibliografia de concurs prin intermeidul unui laptop conectat la internet, pe care le-a folosit pentru promovarea examenului, ”vătămând astfel interesul legitim al UAT Bonțidade a avea angajați calificați conform cerințelor de concurs, ceea ce i-a adus un folos necuvenit candidatului, respectiv de a promova examenul și de a putea fi încadrat în funcția de inspector la compartimentul Registru Agricol”, au arătat anchetatorii. Secretarul e acuzat de asemenea că a favorizat o altă candidată, într-un concurs de angajare pe postul de consilier la compartimentul Achiziții PUblice. Mai precis, au arătat anchetatorii, i-a dat posibilitatea de a-și completa lucrarea de examen după predarea acesteia.

Toți cei trei au fost trimiși în judecată sub control judiciar. Citește și:

Nici un comentariu

Scrie un comentariu