Închide

Sectorul de drum ce leagă Stațiunea Muntele Rece de pârtia de schi Buscat se asfaltează

ActualitateAdministrație by Actual de Cluj - aug. 13, 2025 0 202

drum Baisoara Buscat demarare asfalt (1)

În cadrul lucrărilor de întreținere care vizează drumul județean DJ 107R (DJ 107M) Băișoara – Stațiunea Muntele Băișorii, Consiliul Județean Cluj a demarat asfaltarea sectorului de drum ce leagă Stațiunea Muntele Băișorii de pârtia de schi Buscat.

Tronsonul vizat are o lungime de 3,5 kilometri, cuprins între pozițiile kilometrice 47+350 și 50+850, în condițiile în care lucrările, în totalitatea lor, vizează întregul sector de drum județean, în lungime totală de peste 22 de kilometri.

Operațiunile care au vizat întregul sector de drum, în lungime de 22,2 kilometri, au demarat cu lucrări de întreținere a părții carosabile și a platformei drumului prin frezarea zonelor deteriorate de carosabil, executarea de plombări cu îmbrăcăminți asfaltice și tratarea burdușirilor și tasărilor, aducerea la profil a acostamentelor, colmatarea rosturilor și refacerea terasamentelor deteriorate.

După finalizarea lucrărilor de asfaltare, lucrările vor continua cu ridicarea la cote a căminelor carosabile existente cu plăci prefabricate, realizarea de rigole carosabile, asigurarea scurgerii apelor din zona drumului prin curățarea mecanizată a șanțurilor și rigolelor, întreținerea mijloacelor pentru siguranța circulației prin spălarea și vopsirea parapetelor direcționale, asigurarea esteticii rutiere prin tăierea lăstărișului și a vegetației din vecinătatea drumului, montarea de parapete metalice și elemente de capăt, precum și montarea de butoni și plăcuțe reflectorizante pentru stâlpi și parapete.

 

Nici un comentariu

Scrie un comentariu