Rămân locuri neocupate la școlile de poliție din țară, avertizează sindicatul Europol, deocamdată cu o excepție la Cluj
ActualitateTop News by Actual de Cluj - apr. 16, 2025 0 222
Rămân locuri neocupate la școlile de poliție din țară, avertizează sindicatul Europol, deocamdată cu o excepție la Cluj.
Vineri 12 aprilie a avut loc proba scrisă din cadrul actualei sesiuni de admitere în Școlile de formare inițială ale Ministerului Administrației și Internelor, care a debutat în 24 februarie. ”Din păcate”, arată sindicatul Europol, ”după primele trei probe derulate – examinarea psihologică, proba sportivă și evaluarea scrisă a cunoștințelor -, numărul candidaților rămași în cursă, pentru a susține ultima probă, respectiv evaluarea medicală, a scăzut sub nivelul așteptărilor, astfel încât, în acest moment, putem spune cu certitudine că, la două dintre cele trei Școli ale MAI, respectiv la Câmpina și Oradea, se va consemna un alt rezultat negativ, după cel din 2023, când au fost ocupate, per total școli/sesiune, aprox. 60% dintre locurile scoase la concurs”.
Înainte de proba finală sau evaluarea medicală, care va decide numărul candidaților admiși la actuale sesiune, la șoala de agenți de poliție Câmpina numărul total locuri scoase la concurs este de 1.340, dar numărul total al candidaților promovați este de 1.094 – un procent de ocupare locuri de 81,7%. La școala de agenți de poliție Cluj numărul total de locuri scoase la concurs este de 300, iar numărul total de candidați promovați e de 353. La Oradea numărul de locuri scoase la concurs e de 240, dar numai 117 au promovat, adică mai puțin de jumătate. ”Cifrele actuale indică faptul că, la Școala Cluj, este posibil să se ocupe toate cele 300 de locuri, în funcție, evident, de rezultatele evaluării medicale. Însă, la Școala Câmpina vor rămâne multe locuri neocupate – posibil în procent de chiar 25%, iar la Școala de la Oradea, procentajul locurilor neocupate, la final de sesiune, posibil să urce dramatic, la 60%”, arată sindicatul. Astfel, în total ar putea rămâne neocupate peste 400 dintre cele 1.880 de locuri scoase la concurs, în cadrul acestor trei școli polițienești, respectiv un procent de aproximativ 22%. ”O astfel de situație indică faptul că deficitul de personal în MAI se va menține, iar evoluția acestui indicator poate fi chiar mai dramatică, în lipsa unor măsuri urgente, ferme și consistente de remediere a situației”, mai arată Europol.
